22 steldheid bijna geene werkzaamheden verhinderde zoodat een groot gedeelte van het werk in den afgeloopen winter heeft kunnen geschieden. Voor particuliere rekening is weinig gebouwd; nogtans heeft het nieuwe bouw-reglement tot een getal van 80 aangiften aanleiding gegeven, maar die betroffen over het algemeen dan ook slechts kleinig heden. De handhaving van deze verordening levert veel moeijelijkheid op. Tegen ingezetenen, die er zich niet aan wilden onderwerpen, heeft men regtsvervol- gingen moeten instellen, en wij hebben onlangs mag- tiging moeten vragen om, tot uitvoering der bepa lingen, over eenige gelden te mogen beschikken. HOOFDSTUK VI. Medische Policie. Naar luid van het verslag der Plaatselijke Genees kundige Commissie, is de gezondheids-toestand van de ingezetenen dezer gemeente in het jaar 1858, over het algemeen zeer bevredigend geweest. Epidemiën zijn niet voorgekomen. De maatregelen ter voorkoming van ziekten, heb ben zich bepaald bij de koepok-inenting, die door de geneeskundigen, even als in vorige jaren, met ijver werd in het werk gesteld. In het begin van het vorige jaar brak de besmet telijke longziekte op drie naast elkander gelegen stal len uit. Dadelijk zijn tot afzondering van het besmette, verdachte en gezonde vee de noodige maatregelen genomen, en toen het vee in de weide kon worden gedrevenzijn twee afgezonderde stads-weiden ten beste gegeven, om daarop het verdachte vee voor- loopig te laten grazen. 23 De stallen zijn vervolgens gezuiverden daarna zijn geene ziektegevallen meer voorgekomen, en het getal aangetaste runderen heeft slechts bedragen 8 stuks, waarvan 6 zijn gestorven. Wanneer de ziekte niet ware gestuit, en zij zich had verspreid onder het groot aantal runderen op de Marsch en Helbergen grazende, zoude dit voor het algemeen te dezer stede eene werkelijke ramp hebben uitgemaakt. In den staat der geneeskunst-oefenaren zijn over 1858 in deze gemeente voorgekomen de volgende veranderingen Vertrokken de Heel- en Vroedmeester J. Gko- NEMAN. Gevestigd de Apotheker en Drogist J. Hasselo en de vroedvrouw H. G. Engelsman. Dewijl tegen de vastgestelde verordening voor de gezondheids-commissie bedenkingen waren gerezen is die niet ten uitvoer kunnen worden gelegd, zoo dat de benoeming der gezondheids-commissie, tot welker instelling reeds voor lang was besloten, nog geen plaats heeft kunnen hebben. In het vorig jaar zijn als zieken in het Oude en Nieuwe Gasthuis opgenomen 94 personen, waarvan hersteld 79 en overleden 7 personen. In het Geneeskundig Gesticht voor krankzinnigen zijn opgenomen 71 personen terwijl 59 dat gesticht hebben verlatenals verbeterd 7niet verbeterd 5 hersteld 27 en overleden 20 personen. De inrigting voor zieken verpleging, waaronder ook behoort het Lazareth, voldoet uitmuntend. De verzorging is onbekrompen en al hetgeen de ge- neesheeren wenschen, wordt verstrekt. Er is een nieuw ziekenhuis ingerigt, bevattende

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1858 | | pagina 13