20 niet bezwarend en in het openbaar aanbesteed. De noodbrug bestaat uit 14 paalstukken, ieder van 4 eiken palen. De jukken zijn boven en bene den gewapend met een steekpaal tot stabiliteit van de jukken. In het midden rust een gedeelte op drie gewone brugscliepen en dient voor de doorvaart. Aan deze brug is verwerkt 150 cub. el hout. Sedert de maand April 1858 is de brug, na voorafgegane keuring van wege den waterstaat, voor de overtogt opengesteld. De geheele brug is zoodanig te zamen gesteld dat zij kan worden afgenomen; al de verbindingen van de sloven met de leggers zijn met schroefbou ten aangebragt. De bodem der rivier is sedert het maken van de brug, op sommige plaatsen meer dan 1.60 el uitgeloopen, welke vakken met lange palen zijn beheid, die bij deze diepte 4.50 el in den bodem zijn geslagen. De reeds vroeger aangevangen werken tot ver lenging van den Havenmond en het maken van eene kade langs den IJsselter lengte van 200 el, zijn in 1858 voltooid. De muur heeft een inhoud erlangd van 3000 cub. el, en bevat 2.100.000 steenen. Tot ophooging der kade werden gevorderd 30.000 cub. el grond. De nieuwe muur is aan de rivierzijde gewapend met een palen rei en welbalken. Hiertoe zijn gebezigd 60 cub. el paalhout en 13 cub. el bezaagde welbalken. Over den havenmond is eene ijzeren ophaalbrug gelegd, hebbende eene spanning van 7 el. De brug is vervaardigd in navolging van de bruggen, welke over het kanaal van Maastricht naar Luikvolgens de voorschriften van den ingenieur Ortt, zijn ge- 21 maakt. De leggers zijn genomen van balkijzer, heb bende eene diepte van 16 duim. De brug voldoet bijzonder aan het oogmerk; haar gewigt bedraagt 15000 pond en de leverantie is aangenomen voor 2190.00. Een houten brug zou aanzienlijk meer heb ben gekost. Langs de kapitale gracht buiten de Vischpoort is eene beschoeijing gemaakt van 80 el lengte. Aan de haven aldaar en langs het kanaal of de uitgediepte en verbreede Helbergsche beekis een palenrei met welbalken gemaakt, lang 226 el. De kade buiten de Vischpoort is bestraat over eene lengte van 500 el. De gronden welke in 1857 tot opbouw van vier- en-twintig pakhuizen zijn uitgegeven, zijn daarmede alsnu bezet. De localiteit voldoet bijzonder en de pakhuizen leveren een sierlijk en vrolijk uitzigt op. Eerlang zal het paardenwater geheel worden gedempt. Op een gedeelte van den walgang van het Bour- gonje-bolwerkvoor zoo ver het is geslecht, alsmede op het daaraan grenzend terrein aan den IJsseluit makende een gedeelte van de nieuwe kade, is de Gaz-fabriek, voor de Stads- en particuliere verlich ting met pijp-gaz opgerigt; bestaande uit fitters- woning, kantoor, kalkloods, smederij, zuiverings lokaal, retortenhuis met een meter- en regulateur kamer, steenkolen-magazijn en cokes-loods, twee gaz-kuipen, ieder wijd over diameter 12 el en diep 5 el. De lengte der door de stad gelegde pijpen bedraagt reeds 9000 el. Deze en andere werkenwaaronder in de eerste plaats valt te rekenen de uitbreiding der gebouwen van het Gasthuis en de opbouw der hierna te ver melden papier-fabriek, hebben gedurende het afge- loopen jaar veel werk verschaft, terwijl de weêrsge-

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1858 | | pagina 12