46 HOOFDSTUK XIII. Verveening Jagt en Vissclierij. Veenderijen zijn alhier niet aanwezig en er valt al- zoo niets over te zeggen. Wild wordt weinig aangetroffen. De visscherij levert ook niet veel open strekt vooral tot verbetering van het lot van mingegoede ingezete nen en tot uitspanning voor enkelen. Het toezigt op de jagt en visscherij is voldoende. Het in 1857 gedoode en vertoonde schadelijk ge dierte, bestond uit 2 bunsings, 2 hermelijnen en 1 wezel. In het voorgaande jaar zijn de volgende aanvragen opgezonden, als: 30 om groote jagt-acten, 12 om groote visch-acten en 9 om kleine visch-acten te be komen, alsmede 76 aanvragen om kostelooze vergun ning te erlangen voor visscherij. HOOFDSTUK XIV. Ambacht- en l'abri«-li-nijverheiil. Buitengewone belangrijke fabrieken treft men hier niet aan. Eene stoommachine was tot nog toe hier niet in werking. De Heer D. L. van Elk heeft echter vergunning verzocht en verkregen tot het oprigten eener tarwe- en boekweitenmeel-stoomfabriek van tien paardekrach- tendie eerlang in werking zal komen. De in de vroegere verslagen vermelde fabrieken zijn in vroegeren staat en houden zich goed staande. Naar aanleiding der in der tijd ontvangen aanschrij ving, om in dit verslag de soort van fabrieken te vermelden, met opgaaf van het getal arbeiders, zoo mogelijk van elk geslacht, en van de volwassenen en kinderen daarin werkzaam, afzonderlijk, als ook van de nieuwe ingevoerde werktuigen en verbeteringen 47 gepaard met eene korte opgaaf van den toestand van elk soort van fabriekenzoo mede van het maximum en minimum der loonenhebben wij de heeren fabrie kanten verzocht ons daaromtrent inlichtingen te willen verstrekkenwaaraan onderscheidene hebben voldaan. Uit de ingekomen berigten is ons niets gebleken van nieuw ingevoerde werktuigen. De dagloonen en het getal werklieden waren nagenoeg op den vroege ren voet. Ter aanvulling der reeds vroeger vermelde cacao, chocolaad- en cichorei-fabriek en specerij-molenvan de firma J. Dekker Kl.z., kunnen wij hierbij het volgende voegen: De molen wordt door water in beweging gebragt en bevat in zich, behalve het water en kamrad, twee paar liggende steenen voor de cacao-maalderij een paar dito steenen voor de cichorei-maalderij en een paar zoogenaamde kantsteenengeschikt tot het malen van specerijen, enz. Verder eene buulderij waaijerij, brekerij, chocolaadvorm-machine en brande rij welke werktuigen alle door den molen gedreven en aangezet kunnen worden. De gebouwen daartoe gebezigdbestaan uit de volgende a. de fabriek zelve waarin zich de molen bevindt, waarin al de hierboven omschreven werktuigen ge plaatst zijn; b. de chocolaad- en cichorei-pakkerij en zakjes-plakkerijin een afzonderlijk gebouwwaaraan annex eene kuiperij, en c. een kelder, dienende tot aantrekkerij en bergplaats van cichorei. Bij deze fa briek zijn werkzaam: een directeur, genietende 10. 's weeks; een opzigter, oud 61 jaren, trekkende f 2.'s weeks; een molenaar, verdienende 4.50 in de week; een kuiper, genietende 4.'s weeks; een chocolaad-makeroud 20 jaren, ontvangende

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1857 | | pagina 24