42 gemaakt om de kribwerken langs den IJssel te ver nieuwen en te herstellen. De geldmiddelen zijn op vroegeren voetmaar met het omzetten van gronden is men niet voortgegaan. Het gedrag der opgenomenen was doorgaans goed allen worden in de gelegenheid gesteld om hunne gods dienst waar te nemen. Het zoo belangrijk gesticht, het Oude en Nieuwe Gasthuis, welks begrooting voor het loopende jaar is gesloten, in ontvangst en uitgaaf beide tot de som van f 140589.21, wordt nog uitgebreid. Onverminderd hetgeen reeds is gezegd in het hoofd stuk Medische Politiekunnen wij betreffende dit huis nog het volgende vermelden: De boerenerven worden bij voortduring verbeterd. De inkomsten van de Akkermaals-bosschen waren in het afgeloopen jaar gunstiger, ontstaan door eenige verbeteringen. Men is voortgegaan met het poten van plantsoen, ongeveer 7500 eiken stekken en 430 hees ters, 150 beuken heesters, 125 populieren en 13400 elzen zijn geplant geworden. Op onderscheidene plaatsen is men voortgegaan met de heidegrondenzoo mogelijk in cultuur te brengen; langs enkele stukken heeft men cingels gelegd en met nagenoeg 20000 dennen bepoot, terwijl men op an dere plaatsen, die met daarvoor geschikte houtgewas sen heeft bepoot. De stads Bewaarschool voor minvermogende, als mede de Naai- en Breischool, werden druk bezocht en oefenen een' heilzamen invloed uit. Yan Gemeente-wege wordt het verschaffen van spin- werk aan behoeftigen niet meer bevorderdmaar blijft men zich bepalen bij het nemen van voorzieningen om breiwerk te verschaffen, hetwelk op den tegenwoor- 43 digen voet voor de Gemeente een uitgaaf veroorzaakt van 75. De Bank van Leening is weder voor een jaar op den vroegeren voet verpacht. Deze instelling werkte regelmatig en heeft tot geene klagten aanleiding ge geven. Het zieken- en begrafenis-fondszoomede de spaar bank zijn toegenomen. Het getal inleggers in de Spaarkas was minder en bedroeg slechts 103, door wie gezamenlijk werd in gelegd 982.88, aanzienlijk minder dan in vroegere jarenhetwelk schijnt te moeten worden toegeschreven aan de mindere belangstelling van den handwerksman. Aan de inleggers werden uitgegeven: 74407 turven, a 5,80 de duizend. 38 mud gruis, a 1.50 de mud. 124 N. rundvet a 70 ets. het terwijl in contantentot betaling van huur of land pacht als anderzins, aan de inleggers werd terugge geven de som van f 477.785. HOOFDSTUK XI. In 1857 is de rust hier niet verstoord geworden. Bijzondere maatregelen tot verzekering der rust zijn niet noodig geweest. De veldwachters, tevens dienstdoende als agenten van politievoorzien zonder eenig bezwaar in de dienst der vroegere nachtwachten, aan deze zijde van den IJssel. In de Stads Hoven heeft men den nacht wacht moeten behouden. Met uitzondering van den brand in den stads wind molen, op 4 December j.l.j die daarbij geheel is uit- (xemeente-Politie. Openbare Veiligheid.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1857 | | pagina 22