40 loonen, werd besteed. f 2975. De opbrengst van het fabrikaat bedroeg 2990.95 Uit de ingekomen verslagen der van ouds bestaande Broederschappenis ons niets bijzonders gebleken. Het Gebroeders Bakker's Weeshuis blijft zeer belang rijk. Met den aanvang van het vorige jaar waren er in opgenomen 21 weezen en dat wel 12 jongens en 9 meisjes. Yan de laatsten vertrokken met Mei de twee oudste, nadat hare opleiding genoegzaam voltooid was, om als dienstbode werkzaam te zijn. De door dit vertrek ontstane ruimte, werd terstond aangevuld door de opname van drie andere weezen en wel van een meisje en twee jongens, waardoor de bevolking dus tot 22 aangroeide. Deze mogten te zamen eene gewenschte gezondheid genietengedroegen zich doorgaans zeer ordelijkna men hunne pligten naar eisch waar en gaven zoo doende gegronde hoopvan eenmaal nuttige leden der maatschappij te zullen worden. De stichter mag op zijn gevorderden leeftijd, zich verheugen in het slagen zijner pogingen, om tot heil der menschheid mede te werken. In het Burger-weeshuis is het getal opgenomen kin deren gering; de geldelijke toestand van dat huis is echter zeer gunstig, zoodat uit dien hoofde er geene zwarigheid zou bestaan om meer kinderen op te nemen. Men had zich gevleid, dat de bepalingen van het nieuwe reglement daartoe aanleiding zouden geven maar tot nog toe is daarvan niets gebleken. Wanneer dat zoo blijven mogt, zoo zouden die nieuwe bepa lingen eene mislukte poging moeten worden geacht, waarop men alsdan zal moeten terugkomen. Met het begin van 1857 bedroeg het getal verpleegd wordende kinderen 12 zijnde 5 heele en 7 zooge- 41 naamde halve weezen, waarvan gedurende 1857, na voltooide opvoeding en met behoorlijk uitzet zijn ver trokken twee halve weezen. In den loop van het jaar 1857 heeft men geene aanvrage tot opneming in over weging kunnen nemen, zoodat met het begin des loo penden jaars het getal aanwezige kinderen bedroeg 10, zijnde zekerlijk geheel onevenredig aan de ruime inkomsten van het huis. De gezondheid der inwoners was allezins voldoende en door de typhus-ziekte is er geen aangetast gewor den, met uitzondering van eene dienstmaagd, welke onmiddelijk naar het gasthuis vervoerd zijndede ver dere besmetting heeft doen voorkomen. Over het beheer der goederen is men voldaan. Na bekomen magtiging van Heeren Gedeputeerde Staten dezer Provincie, zijn met zes pachters van boerenplaatsen en daghuurders onderhandsche pacht overeenkomsten geslotenwaarbij de anders op de zoogenaamde garve gebouwde plaatsenop geldpach- ten zijn gebragt. In het huis Bornhof werden 128 oude lieden, waaronder twee boven de 90 jaren, verpleegd, ter wijl in het vorige jaar er zijn overleden 19 perso nen. Hoezeer dat getal veel grooter is dan in het daar voorgaande jaarkan men toch niet zeggen dat er eene eigenlijke ziekte heeft geheerscht. Het waren de gebreken van den ouden dag, waaraan bijna alle bezweken. De gebouwen zijn in goeden staat en, waar het noodig was, hersteld. In het vorig jaar heeft men een aanvang gemaakt met de algeheele vernieuwing van de nog aanwezige oude proveniers-woningen. De landerijen vereischen geene bijzondere voorzie ningen. Van den lagen waterstand heeft men gebruik

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1857 | | pagina 21