28 Nog bestaat alhier een Schoolonderwijzers-gezel schap, tellende acht leden. Aan het Stedelijk Gymnasium waren vijf Onder wijzers verbonden, als: een Rector, zijnde Litt. Doctor. Conrector, Phil. Nat. Cand. Litt. Doctor. Praeceptor, Litt. Doctor. Lector in de Moderne Talenzijnde Litt. Doctor. Yijfde docent, zijnde Litt. Doctor. In dit loopende jaar echter is het getal Docenten met één vermeerderd. Het getal leerlingen op deze inrigting bedroeg in de lste Afd. 41 en in de 2de Afd. 36. Het Onderwijs wordt hoog geschat en het voor deze inrigting in 1851 bestemde gebouw voldoet bij voortduring. De Gymnastiek-school werd nog al bezocht, daarop ontvingen onderwijs 90 jongens, verdeeld in 9 klas sen, genietende de zes hoogste klassen mede onder wijs in de wapenen; aan 20 meisjes, verdeeld in twee klassen, werd onderwijs gegeven. De alhier gevestigde School voor teeken- en bouw kunde, blijft steeds beantwoorden aan het doel harer oprigting, bevordering van meerdere beschaving en vorming voor den handwerksstand. Er wordt op de daarin verbondene werkschool ook onderwijs gegeven in het werkdadig beoefenen van onderscheidene ambachten, en mede onderrigt in het rekenen, toegepast op de behoeften van den hand werksstand gegeven en wel met het beste gevolg. Het getal leerlingen bedroeg bij het einde van het jaar 1857 160, waaronder 18 gratis onderwijs geno ten en 19 jongelieden van den gegoeden stand. De in vroegere verslagen vermelde inrigtingen voor 29 schoone kunsten en wetenschappen blijven bestaan. Bloeijend is het Genootschap tot beoefening van na tuurkundige wetenschappen en de kring voor we tenschappelijk onderhoud, die een 50tal leden telt, en eenmaal in de maandgedurende den winter, hare vergaderingen houdt. Deze inrigtingen dragen veel bij tot aankweeking en verspreiding van nuttige kennis en tot veraange naming der winter-avonden. HOOFDSTUK X. De Staat van het Armwezen in 1857 onderging geene merkbare verandering. Werkverschaffing en kosteloos onderwijs worden nog het beste geacht tegen toeneming van armoede. Aan werkzaamheden heeft het in het vorige jaar niet ontbrokenen het jaar was daarvoor bijzonder gunstig. Het Hervormde Diaconie-bestuur heeft berigt, dat het overeenkomstig de Synodale voorschriftensedert eenigen tijd, slechts bij uitzondering, elders wonende armen ondersteunt, maar dat het aan alle hier woon achtige behoeftigen onderstand verstrekt en het uit de tot nog toe verkregene uitkomstenvermeent te mogen besluitendat wanneer genoemde voorschriften algemeen werden toegepast, dit zeer zou strekken in het belang der armen en van de Diaconie-fondsen. De Protestantsche Inrigting van Weldadigheid is gedurende den voorgaanden winter blijven voortgaan met werkverschaffing aan behoeftigen, en gratis be deeling aan ouden en gebrekkigen, die geen werk meer konden verrigten. Ofschoon zij in ruime mate ondersteuning mogt ondervinden der Ingezetenen, zoo was toch de Collecte minder dan in vorige jaren. Armwezen.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1857 | | pagina 15