V 26 HOOFDSTUK VIII. Kerkelijke zaken. De Kerkgemeenten alhier aanwezigzijn zes in getal. Bij de Gereformeerde gemeente bestaan 5 Leeraren. Evang. Luthersche 1 Doopsgezinde 1 Christ. Afgescheid. 1 Koomsch-Catholijke 3 Israëlitische 1 Nog is alhier aanwezig eene gemeente onder het kruis, die een kerkgebouw bezit tot het houden van godsdienstige bijeenkomsten. De gemeente is echter nog niet erkend. HOOFDSTUK IX. Even als in vroegere jarenbestonden voor het la ger onderwijs gedurende het jaar 1856zes openbare scholen, vijf bijzondere scholen der 2e klasse en eene bijzondere school der le klasse voor Roomsch-Catho- lieken. Op de zes openbare scholen bedroeg het ge tal leerlingen: Jongens. 815 Meisjes. .765 Op de vijf bijzondere scholen der 2e klasse: Jongens. 105 Meisjes. 96 U80 201 Op de voormelde bijzondere school der le klasse was het getal leerlingen: Jongens. 105 Meisjes. *123 228 Totaal. 2009 27 Hieronder is begrepen een getal van 430 kinderen van onvermogende en 40 van bedeelde ouders, die kosteloos onderwijs ontvingen. Bij deze inrigtingen zijn werkzaam: 13 Hoofd-Onderwijzers, hebbende den 2en rang. 15 Onderwijzers 3en 10 kweekelingenwaarvan 4 den 4cn rang be zitten, 3 geëxamineerde onderwijzeressen, en 5 ge ëxamineerde secondanten. Er bestaat in deze gemeente één openbare Bewaar school voor arme kinderen, gemiddeld met 120 kin deren, (55 jongens en 65 meisjes). De hoofd-onder- wijzeresse wordt ondersteund door 3 helpsters. Behalve deze openbare Bewaarschool, worden in deze gemeente nog 2 bijzondere Bewaarscholen gevon den, welke onderhouden worden door de Koomsch- Catholijke Diaconie. Eene daarvan is ten behoeve van arme kinderen, waarop gemiddeld 80 zijn opge nomen. De andere ten behoeve van burgerkinderen, heeft in den loop van 1857 een 60tal kinderen ge had. Aan beide deze bijzondere bewaarscholen zijn verbonden naaischolen voor meisjes. Bovendien worden te dezer Gemeente gevonden een achttal klein-kinder of maitressen-schooltjesmet een gezamenlijk bedrag van 115 kinderen. Het onderwijs is steeds goed geacht, en, ofschoon de schoollocalen over het geheel in een' goeden staat zijn, zoomede de daarbij behoorende woningen van de Onderwijzerszoo zullen die tochom aan de voorschriften der nieuwe Wet op het lager Onderwijs te voldoenveel verbeterd en uitgebreid moeten wor den, waardoor voor rekening der Gemeente zeer groote uitgaven zullen komen, waarvoor tot nog toe seen fonds voorhanden is. Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. O

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1857 | | pagina 14