22 ziekte verkreeg, toch de sterflijst zoo zeer gevuld, dat het getal dooden des jaars 1857 dat der gebore nen met vier-en-twintig heeft overtroffen. Het getal lijders, dat door typhus in 1857 werd aangetast, laat zich niet met zekerheid opgeven. De omstandigheid dat de verdienstelijke Stads-geneesheer Knockers van Oosterzee aan de ziekte bezweek en achtereenvolgens de geneesheeren J. van der Elst, H. W. van Ehijn en C. F. Lücke in hevi- gen graad werden aangetast, is eene der hoofd oorzaken, dat geene naauwkeurige opgaaf van het aantal typhus-gevallen kan worden gedaan. Intus- schen vermeent de gemelde Commissie weinig van de waarheid af te wijken, wanneer zij het getal stelt op vijf honderd. In de maanden February en Maart was het getal typhus-zieken het aanzienlijkst, maar de betrekkelijke sterfte klom eerst later tot hare grootste hoogte, zoodat de gevallen met den duur der ziekte in hevigheid en gevaarlijkheid schenen toe te nemen. Met het einde dezes jaars kwam slechts nu en dan eene typhus- ziekte voor en kon de epidemie als geëindigd be schouwd worden. Ten aanzien van het vee zijn geene bijzonderheden bekend geworden, welke tot het bestaan van eenige epizotie zouden hebben kunnen doen besluiten. Wat voorts de maatregelen ter voorkoming en genezing van ziekten, in het afgeloopen jaar genomen betreft, kan worden vermeld, dat, naar gewoonte, de inenting met koepokstof door de geneeskundigen met den loffelijksten ijver is in het werk gesteld. Maar bovendien heeft men getracht, de doelmatigste middelen te beramen en ten uitvoer te leggen om den typhus in zijnen loop te stuiten. 23 Op voorstel van den Voorzitter der Plaatselijke Geneeskundige Commissie, heeft zich eene Commissie uit ingezetenen, waaronder Geneesheeren, gevormd, die met eenige opgezamelde gelden, ten bedrage van bijna zestien honderd gulden, de huizen der arme typhus-zieken heeft doen reinigen, voor doelmatige verpleging der lijders gezorgd en de herstellenden met gezond en versterkend voedsel is te hulp geko men, terwijl al verder vele zieken, ten getale van ruim honderd, in het Oude en Nieuwe Gasthuis al hier zijn opgenomen, waardoor de verspreiding dei- ziekte in vele opzigten is voorgekomen. Het gedrag der onderscheidene Geneesheeren in die moeijelijke dagen was boven allen lof verheven. De Commissie heeft een zeer belangrijk verslag van hare verrigtingen door den druk bekend gemaakt. De weldadigheid der ingezetenen is in dien tijd ook niet te vergeefs ingeroepen. De staat der geneeskunst-oefenaren, was als in 1856, met de volgende uitzondering in 1857 Overleden de Medicinae Doctor W. J. Knockers van Oosterzee. Gevestigd C. F. Lücke, Med. en Chir. Doctor en de Apotheker J. J. Haak. Overleden de Stads Vroedvrouw L. Dorre, huis vrouw van J. A. Roelofs. Dewijl tegen de vastgestelde verordening voor de Gezondheids-commissie bedenkingen waren gerezen is die herzien, maar met de gemaakte wijzigingen wordt nog geen genoegen genomen. De benoeming der Gezondheids-commissietot welke instelling reeds voor lang is besloten, heeft dientengevolge nog geene plaats kunnen hebben. In het vorige jaar zijn als zieken in het Oude en

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1857 | | pagina 12