18 •weinige jaren gevolgden voet verkocht en heeft zeer veel opgebragt. Men is voortgegaan metovereenkomstig het vroe ger bepaaldebij vernieuwing van bestrating niet meer van veldkeijenmaar van Brabandsche steenen gebruik te maken. Hiermede is in 1857 de Korte Hofstraat en de Turfstraat bestraat. De wegen en voetpaden in deze gemeente worden goed onderhouden en aan toezigt ontbreekt het niet. De middelen van waterkeering bevinden zich in den vroegeren staat en hebben niets geleden. Zij strekten niet tot bezwaar van bijzondere personen of inge landen. De lijnpaden, sluizen, duikers en overvaarten zijn in goeden staat en vereischen geene bijzondere voor zieningen. De eerstgemelde zijn veel verbeterd. Door den geheel buitengewoon lagen waterstand, heeft de stads schipbrug veel geleden en kon niet meer zonder gevaar door voertuigen worden gepasseerd. Men heeft daarom er van moeten afzien om die te blijven herstellen, maar besloten vergunning aan te vragen, om de schipbrug door eene vaste brug te doen vervangen en is inmiddels, onder hoogere goedkeu ring overgegaan tot het maken van eene noodbrug even beneden de plaats waar de schipbrug plagt te liggen en waar het voornemen bestaat de vaste brug te bouwen. Gedurende het afgeloopen jaar is men voortgegaan met de uitvoering van het door het Departement van Oorlog aan de hand gegeven ontwerp tot slechting van de vestingwerken aan de rivierzijdeten einde de aanlegplaatsen te kunnen vermeerderen en verbe teren, alsmede terrein te erlangen tot opbouw van woonhuizen, enz. 19 De buitengewone lage waterstand heeft die werken zeer bevorderd. De haven buiten de Vischpoort is uitgediept en de grond voor ligplaatsen en pakhuizen opgehoogd, waartoe men heeft verwerkt p. m. 30000 cub. ellen, terwijl de Berkelkade aldaar is aangelegd en de stee nen kaden van rembalken zijn voorzien geworden. Naar een vastgesteld plan zijn de gronden tot opbouw van vier-en-twintig pakhuizen in gebruik uitgegeven. De boomen, die moesten worden opgeruimd, zijn verkocht en weggevoerd en de pakhuizen in de zoo genaamde Fransche Stoof opgeruimd. Met de demping van het paardenwater is men veel gevorderd en dit werk kan weldra zijn afgeloopen. Om den buitengewoon gunstigen stand van het water is nog in den vorigen zomer besloten om het maken van een' nieuwen Kademuur langs, of liever in den IJsselhetwelk eerst in een volgend iaar zou A/^ worden voorgenomenaan te besteden dir werk is aangenomen voor 49700.en grootendeels uitge voerd. Dientengevolge dienen in dit jaar nog verscheidene werken te worden uitgevoerd, zoodat de buitengewone uitgaven voor 1857 en 1858 hoog zijn geklommen en eene geldleening van 54000.noodzakelijk maken welke tegen 4pct. is opengesteld en volteekend. Om den meermalen vermelden buitengewoon lagen waterstand, is in het einde van 1857 ook nog beslo ten, om eene nieuwe ladingplaats op den houtwal te doen maken. Dit werk kost nagenoeg 4000.en is reeds voor eenigen tijd voltooid. Om dezelfde reden heeft men de bestaande aanlegplaatsen ook merkelijk kunnen verbeteren door het wegnemen der steenrillen.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1857 | | pagina 10