46 dierte, bestond in 18 bunsings en 1 wezel; daarvoor is aan premiën uitbetaald 5.70. In bet vorige jaar zijn door het Gemeente-bestuur opgezonden de volgende aanvragen, als: 27 om groote jagt-acten, 11 om groote visch-acten en 6 om kleine visch-acten te bekomen, alsmede 61 aanvragen om kostelooze vergunning te erlangen voor visscherij. HOOFDSTUK XIV. Ambacht- en Fabriek-Xijverlieid. Opmerkelijke fabrieken treft men hier niet aan; eene stoom-machiene bestaat in deze Gemeente dan ook niet. In het vorig jaar is alhier geenerhande fabriek op- gerigt, maar eene looijerij is opgeheven. Over den afzet werd nogtans niet geklaagd en wij vertrouwendat de aanwezige fabriekenwelke toch volstrekt niet zonder belang moeten worden gere kend, goed staande zullen blijven. Aan de ontvangen aanschrijving om in dit verslag de soort van fabrieken te vermeldenmet opgaaf van het getal arbeiders, zoo mogelijk van elk geslacht en van de volwassenen en kinderen daarin werkzaam afzonderlijkals ook van de nieuw ingevoerde werk tuigen en verbeteringen, gepaard met eene korte opgaaf van den toestand van elke soort van fabrie ken, zoomede van het maximum en minimum der loonen, wenschende te voldoen; zoo hebben wij de heeren Fabriekanten verzocht, ons daaromtrent inlich tingen te willen verstrekkenwaaraan echter weinigen hebben voldaan. De heer J. P. Hasselo heeft ons berigt, dat de op zijne fabriek ingevoerdein ons vorig verslag vermelde kleimolen bij voortduring aan de behoefte voldoet, alsmede dat het getal werklieden op zijne 47 fabriek, gedurende het vorige jaar met tien is ver meerderd waaronder eene vrouwelijkede werkloo- nen bedroegen dagelijks van 20 Cents tot 1.50 en per week van 1.20 tot 9. De ontvangen opgaven van de heeren Coenen van der Linden Albers en de Leeuw van Cool- WIJK en Cie zijn gelijk aan die van het vorige jaar. HOOFDSTUK XV. Handel en Sclieepvaart. De scheepvaartzoo op den IJssel als op den Ber- kel, is levendig geweest. De waterstand was doorgaans gunstig en het ijs heeft weinig belemmering opgeleverd. Het vertier moet dan ook gunstig zijn geweest, althans de be hoefte aan meerdere gelegenheid om te lossen en te laden heeft zich doorgaande doen gevoelen. In 1856 zijn langs deze stad den IJssel opgevaren 1440 schepen, en afgevaren 1442 schepen, terwijl aan den wal hebben aangelegd 884 schepen. De handel in hout, in het bijzonder die in kant hout, was belangrijk. Zeer veel en schoon hout werd weder over den Berkel en per as aangevoerd naar den bestaanden houtwal en andere legplaatsen van hout, grootendeels voor rekening van elders wonende kooplieden. Alhier hebben in het vorig jaar gelost 35 schepen te zamen 2216 tonnen met scheepsbouw- en timmer hout, en zijn daarmede geladen 128 schepen, me tende 7221 tonnen; drie schepen met brandhout heb ben hier gelost, maar 37, metende 2323, zijn daar mede alhier bevracht. De handel in papier en de grondstoffen daarvan bleef belangrijk. 14 schepen, metende 656 ton, met lompen hebben

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1856 | | pagina 24