38 oor arbeidsloon en aankoop van grondstoffen is uitgegeven 11053.50. Voor welke som ook de verwerkte stoffen zijn verkocht. Uit de ingekomen verslagen der van ouds bestaande Broederschappen is ons niets bijzonders gebleken. Het Gebroeders Bakker's weeshuis alhier neemt in belangrijkheid toe. Met het begin van het vorige jaar waren er 19, maar bij het einde 21 weezen in opgenomen. De ge zondheidstoestand was er gezegend. De opvoeding der beide oudste weesmeisjes is voltooidzoodat re genten naar eene betrekking van dienstmaagd voor haar kunnen omzien. In het Burger-Weeshuis is het getal opgenomen kinderen gering; de geldelijke toestand van dat huis is evenwel allergunstigst, zoodat het te wenschen blijft, dat er meer kinderen in kunnen worden opgenomen. Het zal nog te bezien staan of het onlangs vast gestelde reglement hiertoe gelegenheid en aanleiding zal geven. Daardoor echter heeft men de bevoegdheid verlorenom zoogenaamde halve weezen op te nemen en, al hoewel de opneming van dergelijke kinderen hare eigenaardige bezwaren had, zoo valt het toch niet te ontkennendat op die wijze veel kinderen eene goede opleiding hebben verkregenwelke de over gebleven vader of moeder hun niet zou hebben ver schaft of kunnen verschaffenen welke kinderen wei- ligt anderzins tot bezwaar van de armenkassen zouden zijn gekomen. Met het begin van 1856 bedroeg het aantal ver pleegd wordende kinderen elf, zijnde zes heele en vijf halve weezen, terwijl op het einde van dat jaar de eerste vijf en de laatste zeven bedroegen. 39 Het bestuur heeft in den afgeloopen winter weder eenDe behoeftige inwoners van werk voorzien in een nieuw aangelegd boschde Aardappelen-nood genaamd waardoor niet alleen aan de behoefte van armen is te gemoet gekomen, maar waaruit ook een aanzien lijke aanwinst voor het gesticht op den duur wordt te gemoet gezien. Van het huis Bornhof, waarin in het geheel 128 oude lieden, waaronder drie personen boven de 90 jaren zijn opgenomen, werden de gebouwen, zoover de middelen het toelieten, verbeterd, terwijl de lan derijen, met uitzondering van die aan den IJssel- oever, die dringend voorziening vereischen, in goe den staat zijn. De geldmiddelen van dat gesticht zijn verbeterd, en met het omzetten van gronden is in het laatst van het vorig jaar ook weder een begin gemaakt. De gezondheids-toestand der opgenomenen was gunstig, zijnde er maar vier in 1856 overleden. Hun gedrag was doorgaand goed, met uitzondering van dat van een, die men uithoofde van wangedrag het gesticht voor drie maanden heeft moeten ontzeggen. Allen worden in de gelegenheid gesteld, om hunne godsdienst waar te nemen. Het zoo belangrijk gesticht, het Oude en Nieuwe Gasthuis alhier zal worden uitgebreid. Behalve het geen reeds is vermeld, in het Hoofdstuk Medische Politie, kunnen wij betreffende dit huis nog het vol gende vermelden. De boerenerven worden over het algemeen door de pachters bij voortduring verbeterdvelen getroos ten zich daartoe nog aanzienlijke moeiten en kosten zoowel door het gaande weg in cultuur brengen van woeste gronden, als door het verbeteren van weiden. O O

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1856 | | pagina 20