28 wijl de weefgetouwen aan zulke knapenwelke goede vorderingen hadden gemaakt, gratis in gebruik zijn gegeven. Gedurende dertien weken heeft men werk verschaft. Met het pluizen van touw hielden 165 huisgezinnen zich bezig en wel 17 minder dan in het vorige jaar een gevolg van den zooveel zachteren winter en van het veelvuldige van Gemeentewege ondernomen werk. Door 38862 U oud touw te pluizenhetwelk 29697 N. breeuwerk opleverde, werd de som van 2744.663 verdiend. Dit fabrikaat ging grif van de handde uitmuntende hoedanigheidverkregen door de zorg waarmede het werd opgemaakthebben buiten af eene zekere vermaardheid doen erlangen, waar door een hooge prijs daarvoor kon worden bedon gen. Eene nieuwe aftrek vond men naar buiten 's lands; dewijl scheepstimmerlieden te Wezel en Ri- chort, die sedert de uitvoer is toegestaan, hier te lande hun breeuwerk zoeken, het kochten en ruime prijzen betaalden. Hierdoor was men in de gelegenheid, om den prijs hooger te stellen en achtereenvolgens tot 24 f 26, f 27en zelfs f 28 de 100 N. ffi op te slaan, terwijl die vroeger 22 bedroeg. En, ofschoon de prijs van het oude touw vroeger 10 en 11 steeg tot 15 en 16 zoo was dat toch niet geheel in evenredigheid met dien, welken men voor het fabriekaat mogt bedingen. De aanvraag is zoo sterk geweest dat, ofschoon men het boekjaar inging met een on- verkochten voorraad van 14960 iST. ui breeuwerk, die niet alleen geheel is verkocht, maar ook zoo veel meer, dat men, geheel tegen de gewoonte en eigen lijk strijdig met den geest van het reglement, om dat er meer was verkocht dan men bezat en gedacht 29 had te zullen bezitten, welk te kort een gevolg was van het minder werken gedurende den winter genoodzaakt was om, ten einde aan de opgenomen verpligtingen te kunnen voldoenin de maand Junij nog 5000 N. touw te doen verpluizen, waartoe men te gereeder overging, door dien hierop geen verlies werd geleden en men er zelfs voordeel op behaalde, uithoofde de beste werkers konden gebruikt worden en het vuur gemist, hetwelk de zomerzon overbodig maakte. De geheele schade, op het breeuwerk geleden, be droeg f 133.84, eene schijnbaar vrij gunstige uitkomst. Dewijl dit werk echter genoegzaam het eenige was, waarmede men zich bezig hieldmoet die som nog worden verhoogd met de bezoldiging van den ijveri- gen en getrouwen opzigter B. H. Sabel, en met de huur der localen, zoodat het verlies tot f 508.84 is geklommen. De localen, welke in huur werden genomen, nadat menten gevolge der komst van het kavallerie-gar- nizoen, het vrije gebruik van gebouwen, tot dien tijd door het Gemeente-bestuur goedgunstig afgestaan, moest missen, zijn thans door het Bestuur der inrig- ting in zoodanigen toestand gebragt, dat de vrees voor brandgevaar genoegzaam geheel is weggenomen. Dit alles drukte zwaar op den geldelijken toestand der inrigtingte meer nog daar de duurte der levens middelen de onkosten der gratis-bedeeling aanmerke lijk verhoogde, terwijl die zelfde duurte tot ruime uitdeelingen noopte. Een der vaste werkers hield zich met het vlechten van rietmatten en manden uit twijg bezig, door diakenen kosteloos afgestaan. Hij verdiende daaraan f 53.665, zijnde daarop gewonnen f 59.87®, waarbij

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1856 | | pagina 15