22 vrouw van P. A. Stiffens, terwijl de Apotheker B. Habmsen is overleden. xen aanzien van het vee zijn in 1856 geene bij zonderheden bekend geworden, welke tot het bestaan van eenige epizoötie hebben kunnen doen besluiten. Als zieken zijn in 1856 in het Oude en Nieuwe Gasthuis opgenomen, 103 personen, hersteld 72 en overleden 10. De sterfte was er dus betrekkelijk gering. In het geneeskundige Gesticht voor verpleging van krankzinnigen, mede in voormeld huis gevestigd, zijn opgenomen en ontslagen 61 personen, van welke laatsten 15 niet waren verbeterd, 11 verbeterd, 20 hersteld en 15 overleden. Het getal krankzinnigen bedroeg 223. Het in 1855 betrokken nieuw gebouwde Zieken huis, voldeed bij voortduring uitermate aan de ver wachting en aan zijne bestemming. In de gebreken, welke de ondervinding had aangetoond, is voorzien. De aanwezige zieken werden door een krankenbezoe- ker bezocht, welke tevens des zondags eene gods dienstoefening hield. In het Gesticht van krankzinnigen zijn eenige ver anderingen van minder belang, die voor orde en regelmaat wenschelijk warenaangebragt. Dit Gesticht staat nog eene aanmerkelijke uitbreiding en verbete ring te erlangen. Om hiertoe te geraken, zijn reeds in 1856 eenige eigendommen door het Oude en Nieuwe Gasthuis aangekocht, als van den heer H. Ii. Roes vier aangrenzende gebouwen, gebezigd als looi-fabriek en daarbij behoorend open terrein en tuin, en van den tuinman G. J. tee Maaten vier wonin gen, benevens een boven- en beneden-tuinmeer be paaldelijk aan de Krankzinnigen-inrigting grenzende. In het Krankzinnigen-gesticht werd geregeld des 23 Zondags voormiddagsvoor de Protestanten en des namiddags voor de R. C. lijders godsdienstoefening gehoudenterwijl des dingsdags door een der predi kanten godsdienstige toespraak is gehouden met die krankzinnigen, welke als geschikt daarvoor door den eersten geneesheer des Gesticlits werden aangewezen. HOOFDSTUK VII. Rationale IWtilttie en SclmtterlJ. Nationale Militie. Getal ingeschreven in 1856, 119 personen. Bedrag van het door de Gemeente te leveren ge woon Contingent. .36 personen. Buitengewoon Contingent. 2 38 Getal manschappen ingelijfd Lotelingen. .23 Geadjourneerden. 9 Nummerverwisselaars. 5 Plaatsvervangers. Schutterij. Sterkte van den lsten ban. Officieren. Onderofficieren. Korporaals. Tambours, Schutters. Active. Reserve. HOOFDSTUK VIII. Ueihelijke zaken. De Kerkgemeenten, alhier aanwezig, zijn zes in getal. 38 354 8 12 15 389 208 181

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1856 | | pagina 12