20 gewoon lagen waterstand en het gunstige weder, zoodat men tot verrassing van velen verre is gevor derd en het bewijs is geleverd, dat buiten de Visch poort eene nieuwe veilige en allergeriefelijkste haven zal worden verkregen en uitnemende stapelplaatsen voor houtsteenen en andere ruwe warenalsmede geschikte gelegenheid tot overlading in Berkelschui- ten, en omgekeerd in IJsselsehepen; voorts ruime plaats tot opbouwen van bergplaatsen. "Wij vleijen ons dat binnen weinige maanden de handel hiervan genot zal hebben, en dat de pakhuizen in de zoo genaamde Fransche Stoof zullen kunnen worden op geruimd, waarna de slechting der vesting-muren zal kunnen worden vervolgd. Al hoewel het afgeloopen jaar hier niet gunstig mag genoemd worden voor de timmerlieden, metse laars en loodgietersbazenwat de werken binnen deze stad betreft, zoo maakt de Stads Hoven, al waar men niet meer onder het bedwang der fortifi catie-wet leeft, hierop toch eene uitzondering; er is en zal aldaar nog veel getimmerd worden. Een particulier heeft op een stuk grond in de Stads Hoven eenige arbeiders-woningen gebouwd, welke zijn verdeeld in twee vertrekken met een voor huis benevens een bergschuurtje of stalterwijl ach ter iedere woning een tuintje is gelegd, geëvenredigd aan het gebouw, nog heeft iedere woning zijn eigen privé en allenten getale van tieneene gemeenschap pelijke pomp. Deze woningen worden verhuurd tegen een gulden 's weeks. HOOFDSTUK VI. Medische politie. Volgens het berigt der Plaatselijke Commissie van geneeskundig toevoorzigt alhier, is de gezondheids toestand van de ingezetenen dezer gemeente in het vorige jaar over het algemeen zeer bevredigend ge weest. In de maanden JanuarijFebruarij en Maart van 1856 heeft echter in deze plaats eene epidemie van mazelen geheerschtwelke in uitgebreidheid zeer be langrijk mogt heetenmaar slechts eene geringe graad van hevigheid bereiktezoodat geen enkel sterfgeval ten gevolge van deze ziekte is bekend geworden. Voorts is in de maanden November en December eene epidemie van kinkhoest ontstaanwelke bij het einde van het jaar haar hoogste toppunt nog niet had bereikt. Maar in den zomer hebben zich reeds nu en dan gevallen van typtus contagiosus voorgedaanwelker getal van lieverlede is toegenomen, zoodat reeds bij het einde des jaars een buitengewoon groot aantal ingezetenen daaraan ziek lag, zonder dat echter de ziekte een zoo kwaadaardig karakter vertoondedat de algemeene sterfte daardoor eenigzins aanmerkelijk vermeerderd werd. Geene andere maatregelen ter voorkoming of ge nezing van ziekte zijn genomen, dan de inenting met koepokstof en de herinenting, welke de te dezer Stede gevestigde geneeskundigen met den meesten ijver geregeld zijn blijven in het werk stellen. De Gemeente-Raad heeft besloten, dat alhier eene gezondsheids-commissie zal worden ingesteld. De staat der geneeskunst-oefenaren was als ten vorigen jare, met de volgende uitzonderingen. In 1856 hebben zich alhier gevestigd als heel- en vroedmees- ter de heer J. Groneman, als Apotheker de heer J. J. Haak, cn als vroedvrouw C. G. Evers, huis-

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1856 | | pagina 11