18 lengte van 1200 ellen en inspanning van alle krach ten zoowel des daags als des nachtsvan water vrij te houden, en het aanzienlijk getal melk- en ander vee, aldaar en op Helbergen grazende, in de weide kon blijvenzoo was toch de watervrij gebleven plaats op Helbergen zeer bekrompen geworden, terwijl het hooigras bijna geheel door het IJssel- of kwelwater is overstroomd. Gedurende tien dagen was men bezig geweest met het oplosten der zomerkaden op som mige plaatsen tot zestig duim hoogmaar meerdere aanwas overstroomde ook deze opkistingen en er viel niets te redden. Onze aandacht blijft dan ook gevestigd om tot af keering van dergelijke onheilen middelen te beramen. De bestaande middelen van waterkeering worden door de gemeente onderhouden en strekken niet tot be zwaar van ingelanden. De lijnpaden, sluizen, duikers en overvaarten zijn in goeden staat van onderhoud en vereischen geene bijzondere voorzieningen. De Raad heeft beslotenom ter vervanging der schipbrug alhier over den IJssel, die oud en smal is, eene vaste brug te bouwen, indien althans van wege de Provincie en het rijk voldoende bijdragen in de kosten kunnen worden verkregen. De plans en teekeningen zijn opgezonden en goedgekeurd. Voorts heeft de Provincie eene ruime bijdrage toegezegd maar eene toezegging op de rijksbijdrage heeft men nog niet kunnen erlangenhierom is men met het herstellen der bestaande schipbrug, hetwelk volgens het oordeel van deskundigen gevoegelijk kon geschie den voortgegaan. Gedurende het afgeloopen jaar hebben wij ons bezig gehouden met de uitvoering van de door het 19 Departement van oorlog aan het Gemeente-bestuur gegeven vergunning. De vestingwerken aan de ri vierzijde zijn geslecht, de Marschpoort is weggebro ken en het paardenwater gedeeltelijk gedempt om in dit jaar vervolgd te worden. Vier woonhuizen als mede een tuinhuis zijn verkocht en weggebroken zoodat al spoedig een plan van bebouwing zal kun nen worden voortgebragt en goedgekeurd, en men de gronden ter betimmering zal kunnen uitgeven. Aan de Marschpoort en de haven zijn verwerkt 80000 Kub. ellen grond en aan steenen zijn gebro ken 700000 stuks. De Contregarde voor het Molenbolwerk is in het vorige jaar veranderd en verbeterd, in de kosten waarvan door deze gemeenteovereenkomstig de overeenkomst met het Departement van Oorlog ge sloten is bijgedragen de som van 9000, terwijl buitendien de militaire weg naar de linkerface van het Molenbastion is opgeleverd. Door deze en andere werken is in 1856 veel ar beid aan den geringen man verschaft, wiens behoef ten daardoor nog al zijn gelenigd. In October van 1856 is voorts de overeenkomst geslotenvolgens welke het aan deze Gemeente wordt toesestaan, om de oude haven buiten de Vischpoort uit te diepen, de Helbergsche beek aldaar te rigten, te verbreeden en goed bevaarbaar te makenen om aldaar de noodige kade-muren te doen metselen en den bedekten weg met de aangrenzende glacis, tot stapelplaatsen van hout en andere waren, alsmede tot plaats voor pakhuizen in te rigten. Zoo veel de waterstand dit gedoogde, is daaraan in dezen winter gewerkt, maar in den laatsten tijd heeft men gebruik kunnen maken van den buiten- O 7

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1856 | | pagina 10