38 zij zelfs maar schaarsch in liet gewoon onderhoud hebben kunnen voorzien. Tot verbetering van heidegronden hebben zij ook niets kunnen besteden. In 1855 is nogtans door de Ingelanden van de buurtschap den Emmeronder Steenderenwaarin het Bornhof gronden beeft liggen, een aanvang ge maakt met het leggen van een dijk tegen boog zo- merwater, waardoor de gronden aldaar aanmerkelijk zullen verbeteren. De landerijenwaarvan de pach ten expireerden, zijn bij publieke verpachting in pachtsom gerezen. Ten aanzien van het zoo belangrijk gesticht het Oude en Nieuwe Gasthuiswaarvan de begrooting over het loopende jaar is goedgekeurd in ontvangst en uitgaaf, beide tot de som van 91979.64wordt, met uitzondering van het volgende, verwezen tot hetgeen staat vermeld in het hoofdstuk Medische Policie. De boerenerven van dit gesticht nemen bij voort during in waarde toewoeste gronden worden daarbij in cultuur gebragt en de weiden verbeterd. De inboeting van plantsoen wordt ook niet ver zuimd. Op de gronden van het huis zijn in het af- geloopen jaar daarvoor benuttigd p. m. 12000 eiken stekken en 1000 heesters. Voorts zijn op daartoe ge schikte plaatsen 200 populieren gepoot; in onder scheidene streken is men voortgegaan de heidegron den des huizes in cultuur te brengen en aan te leggen voor plantsoenendoor die te bezaaijen met dennen zaad of met de daarvoor geschikte houtgewassen te beplanten. De Stads-bewaarschool voor mingegoeden als mede de Brei- en naaischool werden bij voortduring ondei de hoogste nuttige inrigtingen gerekend. 39 De werkverschaffing door den fabrikant van den Bovenkamp nam niet toe. Het bestaande contract eindigt binnen eenige maanden en de Baad zal moe ten overwegen, of, en zoo jaop welken voet we der met hem eene overeenkomst zal dienen gesloten te worden. De Bank van Leening, die verpacht is, gaf tot geenerhande klagten aanleiding. De pacht eindigt met het jaar 1856, en wij vleijen ons en rekenen het in het belang der gemeente, dat de Bank op nieuw zal kunnen worden verpacht en de te ver wachten wettelijke bepalingen de gelegenheid daartoe niet zullen afsnijden. Het Zieken- en begrafenis-fonds gaat vooruit, maar heeft dit ook noodig, om in de uitgaven te kunnen voorzien, wanneer de deelnemers oud zullen zijn De Spaarbank werkte als vroeger. In de Spaarkas is het getal deelnemers over het afgeloopen jaar geklommen tot 135, door wie geza menlijk werd ingelegd 1524. In het voorafgaande jaar bedroeg het getal in leggers slechts 108, en de ingelegde som 1057.745. Aan de inleggers werden verstrekt: 95285 turven a 5.00 per duizend. 49 V2 mud gruis a f 1.50 per mud. 119 Ned. pond rundvet a ƒ0.80 per pond. En in contanten teruggegeven, meerendeels tot be taling van huur of landpacht, de som van 833.82. HOOFDSTUK XI. emeente-Volitie. Opeulmre VeiligHieUt. De Politie en Openbare veiligheid is gedurende 1855 ongestoord gebleven.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1855 | | pagina 21