28 blijft alzoo het hoofdzakelijk middel, om velen ter hulp te komen. Het totale cijfer van hetgeen werd afgewerkt bedroeg 24396 ponden. De schade op dit artikel ge leden, was slechts f 372.69s, dus 330.25s minder in verhouding tot een voorgaand jaar. Met de stoelen-fabrikaadje heeft men opgehouden, als te weinig personen bezigheid verschaffende in evenredigheid der kosten van opzigt en te veel schade opleverendenu de grondstoffendie vroeger door sommige begunstigers kosteloos werden verstrekt moesten worden aangekocht. De mandenmakerij is mede met minder kracht doorgezet; slechts weinige jongens hebben hieraan afzonderlijk kunnen werkenterwijl de opzigter te vens het zijne heeft moeten bijdragen tot het opma ken van het werkwaarbij hem daarentegen 8 jon gens behulpzaam waren, die daaraan f 43 ver dienden. De mattenmakerij heeft in zoo ver aan haar doel beantwoord, dat daaraan 17 jongens zijn werkzaam geweest, aan welke voor loon is uitbetaald f 270.37s. liet kostbare opzigt ook hiervan en de weinige goede uitkomsten, die dat werk heeft opgeleverd, om namelijk jongens te vormen tot mattenmakers, het al te groot nadeel en de moeijelijkheid om dit artikel te slijten, heeft het bestuur in de noodzakelijkheid ge- bragt om deze zaak voorloopig te doen rusten, in de hoop echter om die welligt later onder meer voordeelige omstandigheden te kunnen hervatten. De belangrijke schade daarop geleden bedroeg f 272,34. Met het maken van schoenen hielden zich slechts twee personen bezig en verdienden J 7.60. Hetwelk wordt geacht te zijn een verblijdend toeken dat de ge- 29 zeten arbeidsman zooveel minder de toevlugt tot de voormelde inrigting heeft moeten nemen. Tot betaling van het verdiende loon werden uit gegeven aan geld ƒ1472.26, brood 6434 pond, turf 97440 stuks en gort 683V2 pond, terwijl daarenbo ven aan 178 gratis bedeelden werden verstrekt 5061 pond brood, en 76140 stuks turven, gerekend tegen een geldelijk bedrag van f 886.80. Eene Commissie van Protestanten, alsmede eene van R. C. ingezetenen, daartoe door giften van wei denkenden in staat gesteld, heeft ook in den afge- loopen winter warme spijzen uitgedeeldwaarvan de gunstige uitwerking op de gezondheid niet valt te miskennen. Bij de inzameling van giften ten behoeve der wa tersnoodlijdenden in het voorjaar van 1855, hebben Zutphen's inwoners, even als bij vroegere gelegen heden, wanneer het de leniging betrof van algemeene rampen, zich gunstig doen kennen. De uitkomst der opgezondene statistieke tabellen is als volgt: Het aantal Instellingen van weldadigheidin deze gemeente aanwezig, welke over het afgeloopen jaar staten hebben ingezonden, bedraagt 20, als: 5 Instellingen van weldadigheidbedoeld bij art. 2 letter b der wet van 28 Junij 1854. Deze zijn: 1. Hervormd Diaconie-bestuur. 2. Roomscli-Catholijk Diaconie-bestuur. 3. Luthersch Diaconie-bestuur. 4. Israëlitisch Diaconie-bestuur; en 5. Protestantsche Inrigting tot werkverschaffing aan behoeftigen. Door de vier eerstgenoemde besturen zijn in het

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1855 | | pagina 16