26 hebbende den 2den rang en eindelijk 15 kweeke- lingenwaaronder er 4 zijn, die den 4den rang be zitten. Op de aanwezige bewaarscholen bedraagt het getal kinderen 496. Het onderwijs alhier is zeer goedde school-localen voor zoover die stads eigendom zijn, bevinden zich in goeden staatzoo mede de onderwijzers-woningen, die aan de gemeente behooren. Ook bestaat alhier een school-onderwijzers-gezel- schap, hebbende 8 leden. Aan het stedelijk Gymnasium zijn vijf onderwijzers verbonden, als: een Hector, zijnde Litt. doctor. Conrector, zijnde Phil. nat. Cand. Litt. doctor. Praeceptor, zijnde Litt. doctor. Lector in de Moderne-talenzijnde Litt. doctor. Vijfde docent, zijnde Litt. doctor. Het getal leerlingen op deze inrigting bedroeg in de eerste afdeeling 37 en in de tweede afdeeling 32. Het onderwijs is voortreffelijk, zoo mede het in 1851 daarvoor bestemde gebouw. Het onderwijs in de Gymmastiek werd druk bezocht. Daarop wordt onderwijs gegeven aan 110 jongens, verdeeld in 12 klassen ontvangende de zes hoogste klassen mede onderwijs in de wapenen, voorts aan 36 meisjesverdeeld in twee klassen. Eene bewaarschool voor kinderen van meer be middelde ouders bestaat niet meer alhier. De in vroegere verslagen vermelde inrigtingen van wetenschap houden zich goed staande, inzonderheid is bloeijende het Genootschap tot beoefening van na tuurkundige wetenschappen, hetwelk veel bijdraagt tot aankweeking en verspreiding van nuttige kennis. 27 HOOFDSTUK X. In 1855 was de armoede in deze gemeente niet erger dan vroeger, ofschoon de prijs der levensmidde len hoog bleef: het getid bedeelden is ook niet ver meerderd. Tegen toeneming van armoede rekenen wij, dat werkverschaffing en kosteloos onderwijs het best helpen en nog meer dan lage prijzen van de eerste levensbehoeften. De herstelling der schade, aan onderscheidene wer ken door het hooge water en ijsgang veroorzaakt, en vooral de herstelling van de Rijks doorlaatbrug en de aanbouw van de nieuwe stads paalbrug, de verhooging en verbreeding van den veerdam, de verhooging der land hoofden en daarmede in verband staande werken, hebben zeer veel werk verschaft. Om de hooge koop- en huurwaarde van huizen, pakhuizen en dergelijke is de lust tot aanbouw, vergrooting en verbetering van gebouwde eigendommen opgewekt gebleven, zoodat ambachtslieden en het arbeidsvolk, met uitzondering- van de eerste maanden van 1855, toen de vorst zich hevig deed gevoelenalhier volop werk hebben gehad. De Protestantsche Inrigting van weldadigheid heeft door het verschaffen van werk gedurende den voor- gaanden winter weder zeer veel tot leniging van ar moede bijgedragen, zijnde door haar bij afwisseling werk verschaft aan 182 huisgezinnen, die daarmede gedurende 13 weken gezamenlijk hebben verdiend f 2696.65. Het voornaamste werk bestond in breeuwwerk, waardoor 170 gezinnen zich bezig hielden, bedragende het loon f 2149.57. De vervaardiging van dit artikel is bij ondervinding gebleken het meeste aan de behoefte te voldoen, en Armwezen.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1855 | | pagina 15