20 ovei' schragenlangs de vernielde paalbrug en de Rijks doorlaatbrug was vervaardigd. Het model van deze brug is door het corps Pontonniers aan de hand gegeven en is gebleken zeer goed te zijn. Immers van die bijbrug is gebruik gemaakt tot den 15 Octo ber jl.zonder dat die zich merkelijk had verzet, of schoon er onophoudelijk groote en zware lasten over vervoerd waren. De opbouw van eone nieuwe paalbrug en de her stelling, verhooging en verbetering der Rijks door laatbrug heeft voor rekening der gemeentetegen eene bijdrage van 's Rijks wege van f 3656, plaats gehad; het geheele werk is aanbesteed voor f 18300. De nieuwe brug heeft dezelfde breedte erlangd als de Rijks doorlaatbrug, zoodat twee rijtuigen daarop elkander kunnen voorbij rijden en de geheele brug met de landhoofden is zoo hoog gemaakt dat zelfs bij zeer hoogen waterstand de passage daarover kan plaats hebben; de bruggen hebben in het geheel eene lengte van 168 ellen. De veerdam is tevens verhoogd en verbreed, met brabandsche keijen bestraat en aan de zijden met rijsweert en basaltplaten voorzien; de afweg naar het veergat is aleveneens veel verbeterd en be straat, hebbende de gezamenlijke kosten van dit een en ander bedragen f 27656, welke men uit de voor handen fondsen heeft kunnen voldoen. Aan de nieuwe paalbrug is verwerkt 100 kub. el metselwerk. 6 kub. el blaauwe hardsteen. Voor palen, leggers en sloven 137760 kub. el. Dekken met leuning. 67980 Verhooging van de rijksbrug. 30000 Ijzerwerken geslagen. 1516 Ned. pond. 21 Ophoogingen. 2400 kub. el. Bestratingen. 936 vierk. el. Beslagwerken van bazalt. 1360 De Rijks doorlaatbrug is te beginnen met dit jaar in onderhoud overgegaan aan de gemeentetegen vergoeding eener som van 700 's jaars. Gedurende het afgeloopen jaar hebben wij ons met de voorbereiding bezig gehouden der uitvoering van het door het Departement van oorlog aan de hand gegeven ontwerp, volgens hetwelk de vestingwerken aan den IJssel, tot wederopzeggens toe, aan de ste delijke regering zouden worden afgestaan, met magt, om die tot zekere hoogte te slechten, om de aan wezige binnenhaven te vergrooten, de los- en lading plaatsen aan den IJssel te vermeerderen en te ver beteren, alsmede om een gedeelte der kapitale gracht buiten de Marschpoort, het paardenwater gewoonlijk genaamdte dempenwaardoor gelegenheid zal wor den verkregen tot aanbouw van huizen, pakhuizen, loodsen, bergplaatsen en dergelijke, waaraan groote behoefte bestaat, terwijl tevens het inkomen der stad aan de Marschpoort, welke wordt weggebroken, zal verruimd en gerigt worden. Door de uitvoering dezer werken zal ook het uitzigt van het bebouwde ge deelte der gemeente aan de rivierzijde geheel veran deren, verruimen en een beter aanzien verkrijgen, terwijl aldaar de vestingwerken niet meer in het oog zullen vallen. Den 28 December jl. is liet gevorderde contract geteekend "en heeft men in de kosten der aanvanke lijke werkzaamheden voorzienkort hierop zijn de Marschpoort en do bekleedingsmuren der stad aan de rivierzijde, de poortdeuren en brug over den Haven mond door de gemeente aangekocht en wel de Marsch-

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1855 | | pagina 12