10 1854 reeds betaald. f 13258,04s en zal daarvoor alsnog moeten betaald worden eene som van. 56,423 Totaal, f 13314,47" Met inbegrip der geautoriseerde overschrijvingen waren deze begroot op f 15616,59s HOOFDSTUK V. De gebouwen der gemeente zijn in goeden staat van onderhoud. Onderscheidene hebben echter, ten ge volge der aankomst van Cavallerie-garnizoen op 8 Mei 1854, in dat jaar groote verandering ondergaan. De gebouwen en stallingen in den Reinmakershoek zijn alle weggebrokenwaaronder de blanke toren en de woning van den reinmaker, terwijl op dat terrein, zoo mede op den aldaar bestaan hebbende tuinsedert een paar eeuwen bij een der oudste predikanten kosteloos in gebruik, zijn opgebouwd de nieuwe Cavallerie-stallin- gen, ingerigt voor 280 paarden. De gebouwen in den Zandhoek, als de woning en fabriek-gebouwen, bij den fabrikant J. W. van den Bovenkajip, vroeger H. Jonkbloed, in gebruik, de fa briek-gebouwen, in vroegere jaren bij de heeren de Bmjyn, Wijnveldt en Holsboer in gebruik geweest, zijn afgebroken en op de plaats daardoor bezet, zoomede op den grond van den tuin aldaar, mede sedert wel twee eeuwen bij een der oudste predikanten koste loos in genot geweest, is gebouwd een bijzonder ruime en goed ingerigtc rijbaan met een dak van gegalvani seerd ijzer, alsmede eene stalling voor 100 paarden, een telegraphen-bureau en brandspuiten-huisje. De vroegere manége is ingerigt tot eene stalling voor de officiers-paarden. De huur der smederij is opgezegd 11 en dit locaal weder aan het garnizoen overgegeven. Daar aan is al eveneens overgegeven de Stadsgebou- wen in den Geweldigershoekdie waren herbouwd en ingerigt tot eene bewaarschool voor kinderen van meer gegoeden, welke dien ten gevolge heeft opge houden te bestaan. Tot magazijnen zijn overgegeven het magazijn op het Oude Want, laatstelijk in gebruik bij de Prote- stantsche Werkinrigtingalsmede de woning van den Stads architect, waarin de kapitein van kleeding ins gelijks zijn intrek heeft genomen. In het gebouw vroeger gediend hebbende voor de Latijnsche scholen, is gehuisvest het depot van het Regiment Dragonders. De huur van het vroeger ge bouw van den Claviger is opgezegd en daarin gehuis vest personeel van het garnizoen, hetwelk in 1854 ook is gehuisvest geweest in den vroegeren Stads-volmolen waarvan de huur was ontbondenvoorts in de Portiers woningen aan de Nieuwstadspoort, aan de Yischpoort en aan de Hospitaalpoort; welke laatste voor twee huishoudingen is ingerigt. In de Portierswoning aan de Laarpoort is de fa briek van J. W. van den Bovenkamp overgebragt, die in den bijbehoorenden tuin daartoe gebouwen heeft opgerigt. De Concertzaal en daarbij behoorende koffijkamer is tijdelijk in 1854 afgestaan geweest tot plaatsing van zieken van het garnizoen, terwijl daarvoor later een locaal met open lucht in de vroegere Caserne in de Waterstraat is ingerigt. Aan de uitvoering dezer werken heeft gemiddeld gedurende het jaar 1854 een honderdtal arbeiders ge werkt. Het weder was bij uitstek gunstig. In het be gin van Fcbruarij kon men reeds met het metselwerk een aanvang makenhetwelk zonder stremming ter CSesneente-eig'ejiJÏimimsaieH «u ajirlg'tiiag-ess.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1854 | | pagina 6