10 onderhoud. Vele ondergaan echter eene groote verandering of zullen eene andere bestemming erlangenten gevolge der vermeerdering van garnizoen met 8 Mei aanstaande. Uit de opbrengst der aanzienlijke bezittingen dezer ge meente, welke overeenkomstig de voorwaarden van verpach ting goed worden behandeld, wordt voor een ruim bedrag voorzien in de uitgaven der gemeente; en vele ingezetenen van deze, alsmede van naburige gemeenten vinden voor het geheel of gedeeltelijk hun bestaan als pachters of brui kers van stadsgronden. In plaats van de boomen, welke in 1852 zijn geveld, is langs den steenweg naar Apeldoorn op den Overmarsch we der eene laan iepenboomen gepootzoo mede langs de bin nengracht bij het Berkelsluisje. De straten en pleinen zijn goed. Overeenkomstig het bepaalde bij het vaststellen der ge meentelijke begrooting voor 1852, is ook over 1853, bij vernieuwing, niet weder gebruik gemaakt van veldkeijen, maar van vlakke Brabandsche keijen, waarmede in dat jaar het grootste gedeelte der groenmarkt, tot algemeene vol doening, is belegd. Met de uitkomende veldkeijen is de weg naar den houtwal langs de Contrcgaarde voor het Mo len-bolwerk bestraat, waardoor die weg, welke dikwerf slecht plagt te zijn, zeer goed is geworden en bij vochtig weder ook bruikbaar wordt bevonden. Tot verruiming der zeer naauwe passage aan de Hospitaal- en Larebinnen- poorten zijn in 1853 de noodige voorzieningen genomen. De Binnen-Larepoort is weggebroken en de werkzaamheden zijn zoo ver gevorderd, dat men zich kan overtuigen van de groote verbetering, die op de gemelde punten zal wor den verkregen. De wegen en voetpaden in deze gemeente zijn in goeden staat en aan opzigt ontbreekt het niet. De middelen van waterkeering zijn voldoende en hebben in het afgeloopen jaar niets geleden. Zij verstrekken niet tot 11 bezwaar der ingelanden. Voor zoo ver aan de Lijnpaden Sluizen, Duikers, Bruggen, Veeren en Overvaarten herstel lingen noodig waren, zijn die in tijds geschied. Tot verbetering van den afweg naar de aanlegplaats op den regter IJsseloever is deze afweg in het vorige jaar ver breed zonder verhooging der kosten voor den aannemer van het onderhoud der welbalken. In het vorige jaar is magtiging gevraagdom het ontwerp tot aanleg van eene Haven buiten de Vischpoort alhier met laad-los- en legplaatsenwaaromtrent door den heer Inge nieur Rose een voldoend rapport was ingezondenuittevoeren. Die magtiging is nog niet ontvangen, doch de aandacht der stedelijke Regering door het departement van Oorlog op een ontwerp gevestigd, volgens hetwelk de vestingwer ken aan den IJsselaan de stedelijke Regering tijdelijk zouden worden afgestaan, met magt om die tot op zekere hoogte te slechtenom de bestaande binnenhaven te vergrootende aanlegplaatsen aan den IJssel te vermeerderen en te verbe teren, een gedeelte der kapitale gracht bij de Marschpoort te dempenwaardoor gelegenheid zou worden verkregen tot opbouw van pakhuizen, loodsen, bergplaatsen en derge lijke. Dat ontwerp heeft in hooge mate onze belangstel ling opgewekt HOOFDSTUK VI. De gezondshcids-toestand der ingezetenen over 1853 is bevredigend geweest. Ziekten van epidcmischen aard zijn in dat jaar niet voorgekomen. In het najaar deed zich één geval van Cholera Asiatica op, nog wat later vertoonden zich enkele gevallen van kin derziekte. Bij het ontstaan der Cholera in verschillende plaatsen hier te lande, is men in tijds indachtig geweest op het nemen van maatregelendaarin voorgelicht door de Plaatselijke Ge- Medische JPolicie.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1853 | | pagina 6