20 Het Bestuur van het huis Bornhof legt zich bij voortdu ring toe op de verbetering der gronden van het Gesticht Provisoren hebben echter betuigddat de duurte der levens middelen zoodanig de geldmiddelen van het huis drukt, dat zij buiten de gelegenheid zijn geweest om uitvoering te ge ven aan het plan tot verbetering der woningen van de op- genomene personen. Bij hetgeen wij onder de rubriek Medische policie reeds van het O. en N. Gasthuis zeidenvalt nog dit te voegen dat twee vertrekkendienende tot woon- en slaapkamer voor een heer der le klasse door vertimmering zijn daargesteld, dat insgelijks eene kamer is ingerigt voor berging der klee- dingstukken van Heeren der le en 2 klasse, en dat door het geheele Gesticht de muren zijn bezet geworden met plinten van Bremersteen. De Stads Bewaarschool en Naai- en Breischool worden bij voortduring als hoogst nuttige inrigtingen op prijs gesteld. De werkverschaffing door den fabriekant van den Bo- venkamp bleef op den vroegeren voet. De Protestantsche Inrigting van weldadigheid werkte bij voortduring zeer heilzaam op den toestand van den behoef - tigen stand, zoo ook de B. C. Werk-inrigting. Door het Hervormd Diaconie-, zoo mede door het R. C. Diaconie-bestuur alhier is in den afgeloopen winter ten gevolge van bijzondere inzamelingen voedzame soep aan be- hoeftigen verstrekt, waardoor veel is bijgedragen tot leni ging der armoede en om de gezondheid bij den behoeftigen stand te bevorderen. De Bank van Leening is in het laatst van 1853 in het openbaar, ingevolge koninklijke magtiging, voor drie jaren verpacht voor f 60 's jaars. - Voorzeker eene gunstige uitkomst, daar de vroegere Pachters gedurende de laatste 18 jaren eene toelage van zijde der stad van f 600 's jaars hadden getrokken. 21 Het Zieken- en Begrafenisfonds houdt zich staande en de Spaarbank werkt als vroeger. In de Spaarkas werd ruim ingelegd. Volgens de laatste rekening klom het getal inleggers tot 91door wie gezamen lijk werd gestort f 847,585, terwijl nog in kas was gebleven f 92,805. Gedurende den winter werden aan de deelnemers uitgereikt 59530 turven a f 4,10f 244,13 11350 h 5,0056,75 70880 f 300,88 22% mud gruis. a f 1,20. 27,00 166 Ned. Pond. Vet. a 0,60. 99,60 Aan diverse inleggers in contantenmeerendeels voor huur- of landpacht, teruggegeven. 465,805 Totaal, f 893,285 HOOFDSTUK XI. De handhaving der Policie of openbare veiligheid heeft in het vorige jaar volstrekt geene bijzondere maatregelen van voorzorg noodzakelijk gemaakt. De dienst der vroegere nachtwachts of klapperlieden wordt geregeld door de policie-bedienden waargenomen. Voor onheil van brand mogt men bewaard blijven. In het vorig jaar is bij wijze van proef een vaste aanja ger geplaatst aan de binnengracht bij de Lare-binnenpoort welke zeer goed blijkt te zijn; wanneer de op de begroo ting van dit jaar gebragte vaste aanjagers zullen aanwezig zijn, mag men het er voor houden, dat de brandblusch- middelen zich alhier in goeden staat bevinden. In het laatste van het jaar 1852 was door het Bestuur dezer Gemeente vergunning gevraagd, om op het terrein, Gemeente Policie. Openbare Veiligheid

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1853 | | pagina 11