12 1852 is vrij bevredigend geweest; ziekten fvan epidemischen aard zijn in dit jaar niet voorgekomen. In het begin des jaars deed zich nog wel een enkel geval van mazelen voor, welke ziekte in het laatst des jaars 1851 sterk geheerscht haden in den Zomer deden zich eenige 'gevallen van kinderziekten op doch beide ziekten waren van te weinig beteekenis om er nader melding van te maken. De gezondheidstoestand van het vee is zeer verblijdend geweestslechts enkele gevallen van longziekte onder het rundvee zijn voorgekomen. In den staat der geneeskunst-oefenaren is in 1852 geene verandering gekomen met uitzondering van het overlijden van den Heer med. doctor H. J. FoRTmjjy. Onder de Godshuizen alhier bekleedt het Oude Nieuwe Gasthuis eene eerste plaats. Hetzelve is toch allereerst, vol gens den wil des stichters, bestemd tot opneming, verple ging en genezing van behoeftige zieken. Het strekt verder om zoogenoemde kostkoopers hun leven lang tegen beta ling van eene bij hunne intrede te betalen som gelds te onderhouden. En eindelijk heeft zijne oorspronkelijke be stemming die uitbreiding verkregendat het tevens dient tot een geneeskundig gesticht voor krankzinnigen en be paaldelijk uit de provinciën GelderlandGroningen en Dren the met welke deswege is gecontracteerd. Als ziekenhuis beschouwdlaat hetwat de inrigting betreftnog zeer veel te wenschen overig. Doch zoo als bekend is, wordt het reeds sedert eenige jaren bestaande voornemen om het te vernieuwen en tevens zoodanig te verbeterendat hetzoo veel mogelijkaan de eischen des tijds kan beantwoorden niet uit het oog verloren. Het grootste getal ziekenwelke in het ziekenhuis ver pleegd worden, klimt doorgaans niet boven de 12 k 16, welke door twee vaders en twee moeders worden opgepast en thans behandeld door den stads geneesheer en stads heelmeester. De woningen der kostkoopers zijn zeer doelmatig inge- rigt en worden thans door 13 personen bewoond welke op gezette tijden te zamen spijzigen en een allezins gezond voedsel ontvangen. Doorgaans bereiken die dan ook bij dezen vasten leefregel en buiten de zorgen en moeijelijkhe- den van het gewone leven een hoogen ouderdom. 13 De geneeskundige behandeling der krankzinnigen is aan een eersten en een tweeden geneesheerbeide van de pro vincie bezoldigd en aan een heelmeester op kosten van het gestichtopgedragen. De geneesmiddelen komen ins gelijks voor rekening van het gesticht. Aan het krankzinnigen gesticht zijn nog verbonden allen bezoldigd door het huis Voor de mannen af'deeling1 huismeester, 11 bedienden, 1 kledermaker en 1 schoenmaker. Voor de vrouwen af deeling: 1 huismeesteres, 11 meiden, 1 breidster en 1 naaister. De ziekenzalen worden wekelijks bezocht door een zie kentrooster welke ook des Zondags aldaar eene voorlezing houdt. In het krankzinnigen geslicht komt des Maandags een van de predikanten die alleen eene toespraak houdt aan degenen welke door den geneesheer worden opgegeven. In de behoefte is voorzien door een ontvangst van 61.667.97s. tot de bestrijding der gewone uilgaven /"55.248.41s en van de buitengewone uitgaven - 2.975.92 Totaal /"58.224.33s. In 1852 zijn in het ziekenhuis opgenomen 29 hersteld 19, overleden 3; en in het krankzinnigen geslicht opge nomen 72 ontslagen 70 ingedeeld in, niet verbeterd 12, verbeterd 10, hersteld 32, overleden 16. Het geheel getal der opgenomen krankzinnigen bedroeg 207 waarvan 107 mannen en 100 vrouwen. HOOFDSTUK VII. Nationale Militie. Schutterij. a. Nationale Militie. Getal der tot de loting van de Nationale Militie ingeschrevenen, voor de ligting van 1852 97 personen. Bedrag van het door de gemeente te leveren gewoon con tingent 32 personen. Buitengewoon contingent 2 34 personen. t

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1852 | | pagina 7