38 59 van eenigzins te kunnen bepalen. Maar de rokerijenwel ke hier gevonden worden de doorgaande verzendingen te water en te landewelke hier plaats vindenzijn toch zoo vele redenen om aan te nemen dat in dit artikel nog al eenig kapitaal wordt omgezet. Wij kunnen niet nalaten hier op te merken dat het gemis der middelen om ook ten deze juiste statistieke opgaven mede te deeleneen voordeel voor den handel mag genoemd worden naardien het een bewijs is dat hier geenerlei dwang of onderzoek van wat aard ook plaats heeft en ieder zijne waar zon der eenige aangifte of formaliteit naar goedvinden ten op- zigte van tijd en plaats kan ontvangen en verzenden. De staathuishoudkundige schrijvers zouden bij het zoo veel mo gelijk algemeen volgen van dien regel zich wel met gis singen moeten te vreden stellen maar de neringdoende man zal echter de voorkeur geven aan zijne vrijheid van handelen en de zekere opgave aangaande zijn bedrijf liever zien schipbreuk lijden. Alleen ten aanzien van het gediste- leerd bestaat hier eene uitzonderingals het eenige voor werp van verbruikwaarvan 50 opcenten als eene plaatse lijke belasting worden geheven en welker ontvangst en verzending aan eenige noodzakelijke bemoeijingen der ad ministratie is verbonden. De veemarkten te dezer stede blijven nog altijd belangrijk ofschoon dezelve met meer vee zouden zijn bezet geweest bijaldien gedurende het laatst van den weitijd niet reeds meenig stuk vee voornamelijk aan buitenlandersware verkocht. De 14 onderscheidene veemarkten hebben opgeleverd 5288 runderen, 5894 schapen, 4571 varkens en 178 paarden. Deze opgave steunt, wat de runderen aangaat, op de be taling van het touw- of staangeld ad vijf cent voor ieder rund bij het binnenkomen in de stad. Daar echter de hef fing van dit geld en de telling van het vee wanneer het zelve met groote driften herwaarts komt zeer moeijelijk is en bovendien ook eenige runderen reeds daags te voren in de stad gebragten gemakkelijk aan de betaling van dat touwgeld kunnen onttrokken wordenis het waar schijnlijk dat het aantal runderen op de markten aanwe zig geweest grooter moet worden gestelddan waarvoor het touwgeld is betaald en hierboven is opgegeven. Wat betreft de varkens, deze zijn genoegzaam alle zoo genoemde lceunen of jongen welke op de voorjaars- en zomermarkten en ook op ééne najaarsmarkt worden aange voerd en verkocht, om vet te mesten. Vóór eenige jaren heeft men ook getrachtom door het invoeren van eene markt in de maand Januarij en drie in de maand December den handel in vette varkens alhier te bevorderen. Doch deze poging is geheel mislukt alzoo deze markten door geene aanbrengers of koopers bezocht worden hoezeer de handel in vette varkens zoo als zoo even is gezegd niet onbelangrijk kan worden geacht. De paardenmarkten zijn hier mede zeer onbeduidend. De vroegere daartoe bestemde plaats moge door hare volslagen ongeschiktheid hebben bijgedragenom de menschen te verwijderen maar de zoo uitnemend geschikte plaatswel ke op de boompjes wal tot dat einde is aangewezen heeft nog weinig invloed gehad om de paardenmarkten te verle vendigen. Behalve de groenten en vruchten die in grooten over vloed op de drie wekelijksche markten worden aangevoerd is aldaar ook verkocht 59460 ponden rundvleesch h 39s cent het pond. 14919 kalfvleesch 40 14405 schapenvl. 30 59400 varken vleesch 455 Ten opzigte van dezen prijs moet aangemerkt worden dat die gewoonlijk aan de huizen der slagers hooger is ge steld. Op deze weekmarkten worden gelijk bekend isin kraamtjes en op zoogenaamde stalletjes velerlei soort van goederen als potten en pannenijzerwerkmanufacturen koussenschoenen en wat dies meer zij alsmede bloemen plantsoen en andere voorkomende zaken te koop geveild welke aan dezelve een dubbeld nut en veel levendigheid bijzetten. Ook de vischmarkt heeft geene onvoordeelige uitkomst opgeleverd in zoover de aan den afslag verkochte zee en rivier visch de som van f 6569.43 heeft kunnen gelden, eene opbrengst nagenoeg met die van 1851 gelijkstaande. Ook de twee linnenmarktenbekend onder den naam van was- en doekmarkt verdienen mede hier vermeld te

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1852 | | pagina 20