30 derden prijs turf gruis en rundvet gedurende den winter zijn verstrektis ligtelijk op te merken dat deze inrigting nog niet den bijval heeft gevonden waarop zij in alle op- zigten aanspraak zou mogen maken. Het oog der meer gegoeden en der werkbazen moge zich daarop meer dan tot hiertoe het geval is geweestmet belangstelling vestigen I)e meeste inleggers zijn toch niet alleen tegen het soms dringend gebrek in den winter gewaarborgd maar worden ook in staat gesteld om door besparing van eenige inlagen hunne landpacht te kunnen voldoen waartoe bij gemis dier voorzorg hun niet zelden de vereischte middelen op den bepaalden tijd ontbreken waarvan doorgaans eene ge- heele verachtering van zaken het gevolg is. HOOFDSTUK XI. Gemeente policie. Openbare veiligheid. Even als in het vorige jaar heeft ook in het afgeloopen jaar de handhaving der policie geene algemeene maatregelen te dien aanzien vereischt. Het per soneel der dienaren van policie heeft door het aftreden van den veldwachter der le klasse tevens dienstdoende als agent van policie, Hendrik Maatman tot veldwachter in de gemeente Laren benoemd eenige verandering ondergaanals zijnde deze opgevolgd door den veldwachter der 2" klasse tevens dienstdoende als agent van policieG. van Haperen wiens plaats wederom is vervuld door den nieuw benoemden J. Kurtz sergeant bij het 2e bataillon van het 6e regement infanterie. De afschaffing der klepperlieden in de stad en het ver hangen van hunne dienst door tien veldwachterstevens dienstdoende als agenten van policie voldoet bij voortdu ring zeer goed aan de verwachting. De helft van dit getal is beurtelings voor de nachtdienst bestemd zonder evenwel den geheel daarop volgenden dag van de dagdienst te zijn vrijgestelddaar een gedeelte van denzelven genoegzaam blijkt te zijn om voor de rust van den nacht in plaats te treden. Deze regeling van de dienst heeft het voordeel van alle dienaren van policie met den geheelen omvang der policie bekend te doen blijven en eene eenzijdige rigting van hunne handelingen te voorkomenzonder dat de ge zondheid daaronder de minste schade lijdtzoodra slechts 51 eenmaal het ligchaam aan den daaraan verbonden verander den leefregel is gewoon geworden. Door de tien vermelde dienaren en door de twee veld wachters buiten de stad gevestigdzijn gedurende het afgeloopen jaar de volgende opsporingen gedaan Er zijn 12 vreemdelingen naar de naast gelegene gemeen te gebragtten einde verder over de grenzen te worden gevoerd. In het passantenhuis zijn 64 personen tijdelijk opgenomen. Volgens de nachllijsten hebben in de onder scheidene logementenherbergen en slaapsteden 2658 per sonen nachtverblijf gehouden. Reizigers die laat aankomen om 's morgens vroeg weder te vertrekkenworden dikwijls op de lijsten vermoedelijk verzwegen en zijn dus niet on der dat getal begrepen. Wegens bedelarij en landlooperij zijn hier aangehouden 22 personen en gestraft wegens overtredingen van policie 18 terwijl 74 de boeten vrijwillig voldaan hebben. De brandbluschgereedschappen zijn in goeden staat en hebben bij den plaats gehad hebbenden brand in Junij 1852, den eenigen waarbij hunne dienst is gevorderd wederom gestrekt tot bewijsdat zijofschoon de beekpomp destijds niet aan de verwachting voldeed in staat kunnen worden geachteen ernstigen brand te kunnen bedwingen. Niettemin blijft de aanschaffing van nog meer aanjagers zeer aan te bevelen zoo als dan ook bij de begrooting voor 1855 daartoe reeds is besloten. NAMEN DER AGENTEN. Misdrijven. Wan bedrijven. Overtredin gen van Policie. E. Witjes. 5 6 H. Petiet. 9 19 21 D. J. van Maanen. 4 6 G. van Haperen. 2 9 C. Mansfeld. 3 5 B. Kersten. 2 3 8 B. van ffleurs. 3 10 F. Koppe. 1 2 3 P. van Veluwen. 5 7 J. Kurtz. 2 2 In functie 1 A- H. Leemreize. 3 pril 1852. H. J. van Toll. 2

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1852 | | pagina 16