24 Stads bewaarschool. De slads bewaarschoolgeheel voor rekening der gemeente kas daargesteldonderhouden en bekostigd wordendeis uitsluitend voor mingegoede en behoeftige kinderen bestemd, en voldoet bij uitnemendheid aan het beoogde doel. In het afgeloopen jaar zijn aldaar toegelaten 59 kinderen van be deelde en 128 van onbedeelde doch min gegoede ouders. Naai- en Breischool. De naai- en breischool, in 1841 onder directie van zeven dames alhier opgerigtheeft van den eersten aanvang af een stads locaal gratis in gebruik gehadten behoeve der naaischoolterwijl in het locaal der breischool op eene an dere wijze werd voorzien. Sedert 1851 zijn daartoe twee geheel vernieuwde ruime en geschikte localen door het ste delijk bestuur aan deze inrigting kosteloos in gebruik ge geven benevens eene geschikte woning voor de naaivrouw en eene vergaderkamer voor de dames-directrices. Op de naaischool bevinden zich 60 en op de breischool 54 kinderen, die alle kosteloos onderwijs genieten, en in den regel tevens ook nog de avondschool bezoeken voor zoo veel de regeling van den werktijd niet medebrengt, om op den dag school te gaan. Geldelijke bijdrage uit eenige openbare kasheeft deze inrigting niet. De kosten worden bestreden uit de op brengst van het werkover 1852 hebbende bedragen f 440.59 en uit de inschrijvingen of bijdragen van eenige welwillende ingezetenen over 1852 ten bedrage van f\Z4.Yl. Deze nuttige inrigting strekt niet alleen om bekwame naaisters en breisters te vormen maar om deze tevens goe de beginselen van deugd en godsdienst eigen te maken, en aan orde ingetogenheid en beschaafde zeden te gewennen. Eene der dames-directrices bevindt er zich zoo veel mogelijk bij tegenwoordig en is de taak opgedragen om door het voorlezen uit geschikte boeken en het spreken over den in houd derzelve bij de werkzame jeugd het zoo evengemelde doel te verwezenlijken. Spinfabriek. Tot leniging zoo wel als tot vermindering der armoede strekt in de eerste plaats eene som van f 850.benevens vrije woning aan den fabriekant J. W. van den Bovenkamp verstrektom aan behoeftigen boven de 40 jaren spin- en 25 breiwerk te verschaffen. In het vorige jaar hebben 78 spinsters gesponnen 5537 Ned. ponden wol tegen betaling van een spinloon van f 1536.of f 20.925 per hoofd in het geheele jaar of f .40? per week en tegen bijna 25 cent per pond. De 24 breisters hebben verdiend bijna f 297.dus per hoofd f 12.50 en dus wekelijks f .24. De vaste werklieden bestaande voornamelijk in wolkam mers ten getale van 15 de som van f 1915. De door de stad verstrekte toelage kan dus niet gezegd worden onvoordeelig gewerkt te hebbenin zoo ver zij een gezamenlijk loon van 3564.heeft doen verdienen, en gestrekt heeft om eene te gemoetkoming aan behoeftigen te verleenenwelke anders of aan de diaconien zouden zijn vervallen, of meerdere bedeeling zouden hebben ontvangen. Protestantscke inrigting van weldadigheid. De Protestantsclie werkinrigting strekt tot hetzelfde einde door de in de maand September bij de ingezetenen ingezamel de gelden, gewoonlijk tot een bedrag van ongeveer /"2400. te gebruiken tot het plukken van touw het doen maken van schoenenmanden matten en tuinstoelen met toe kenning aan geheel gebrekkigen van eenige regtstreeksche ondersteuning. Deze werkinrigting heeft dus de strekking niet alleen om de behoeftigenzoo veel mogelijkaan het werk te houden maar ook om de diaconiefondsen in zoo ver te hulp te komen dat de behoefte aan de bedeeling in evenredigheid der verdienste door arbeid verminderten daarenboventen aanzien van velen als voorbehoedmiddel kan worden beschouwd om hen niet tot geheele verar ming en alzoo ten laste der diaconie te doen vervallen. In het verslag des vorigen jaars is reeds met een woord melding gemaaktwaaruit deze werkinrigting is voortge sproten en dat dezelve moet strekken om de nadeelen welke aan de vroegere winterbedeelingdoor het aankwee- ken van zorgeloosheid het voeden der luiheid en het ver meerderen van het getal armenen van de armoede zelve verknocht waren zoo veel mogelijk weg te nemen. Zij is uitgegaan van den kerkenraad der Hervormds gemeente alhierofschoon zij alle de te Zutphen gevestigde Protes- tantsche gezindten bevat, en is ook aan dien kerkenraad rekenpligtig. Acht, door laatstgemelden gekozen personen,

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1852 | | pagina 13