22 boteralsmede op de drie hoogtijden en de kermis 5 on een spek. De kleine St. Antonie broederschap. De kleine St. Antonie broederschap bezit eene inschrijving in het grootboek der 21 pCt. van f 21500.— en in dat der o pCt. werkelijke schuld van f 700.eene hypothe caire inschrijving van f 600.benevens eene thins van f 1.20. Uit de opkomsten dezer fondsen genieten 20 oude lieden, wekelijks een roggenbrood van 75 one en 25 one boter. Moederlijke liefdadigheid. Het genootschap der moederlijke liefdadigheid hetwelk behalve de gift van Hare Majesteit de Koningin Moeder h f 200 en de stedelijke subsidie van f 400.de jaar- lijksche collecte die in 1852 de som van f 355.86 heeft bedragen, onder hare inkomsten teltblijft zich naar wensch staande houden. In den loop van dat jaar zijn 106 kraam vrouwen nevens hare kinderen van het noodige voorzien. Het loonaan naaisters uitbetaaldheeft niet meer dan f 57.12 beloopen als wordende het meeste goed door het gezelschap Concordia hetwelk uit twaalf jonge dames be staat en wekelijks vergadertkosteloos in gereedheid ge- bragt terwijl buitendien nog eenige andere meestal vroe gere leden van dat gezelschap geweest het maken van eenige kleeding- en liggingstukken blijven op zich nemen. Het gebroeders Bakkers weeshuis. Het gebroeders Bakkers weeshuis door den stichter uit sluitend bestemd voor kinderen van Protestanten bevat 14 weezen 7 jongens en 7 meisjeszoodat met den vader en moeder en ééne meid de gezamenlijke bevolking uit 17 per sonen bestaat. De regenten maken loffelijke melding van de liefderijke verzorging van den vader en de moeder en ach ten dat die veel bijdragen tot den goeden geest, welke on der de kinderen heerschtvoor wier verstandigezedelijke en godsdienstige opleiding en ligchamelijk welzijn de meeste zorg wordt gedragen. Toegerust door voldoende kennis in en bedrevenheid van eenig handwerk of ambacht, zullende kinderen het huis verlaten, geheel geschikt de gewone maat schappij in te treden en een goed bestaan te kunnen vin den. De regenten is het bijzonder aangenaam geweest de onbekrompen liefdadigheid van den edelen stichter te roe- 23 men die door de bestendige bijwoning van hunne verga deringen zijne naauwlettende zorg doet blijken in alles wat den bloei zijner stichting kan bevorderen. Burger weeshuis. Ten aanzien van het Burger weeshuis valt op te merken, datna het vertrek van vier kinderen het getal der overge blevenen is terug gebragt tot acht en dat, aangezien door de verbouwing van het huisaanbesteed voor de som van f 11687.naar het daarvan door den stads architect A. B. W. Langenberg gemaakt ontwerp (door de provisoren van de drie ingekomen ontwerpen het best gekeurd) niet alleen eene meer doelmatige inrigting aan hetzelve zal worden ge geven maar ook een veel grooter getal kinderen dan tot hiertoe mogelijk waszal kunnen geplaatst worden de provisoren verlangend uitzien naar eene wettige verordening om daartoe de gelegenheid open te stellen. Tot aandrang van dit verlangen verklaren zij dat de finantiele toestand voldoende is. Het Bornhoff. Het huis Bornhoff is meer uitsluitend tot een enkel doel bestemd om namelijk ouden van dagen die tot behoefte zijn vervallen, op te nemen en te voeden. Hun getal beloopt 128, wier gedrag, met uitzondering van dat van een aan welken gedurende twee maanden door provisoren het huis is ontzegdonberispelijk is geweest. Ook dit gesticht heeft zich even als de groote St. Antonie groote Broederschapsedert verscheiden jaren toegelegd op het ontginnen van heidegronden, waartoe bijna uitsluitend ingezetenen dezer stad gebruikt worden. Menig huisgezin vindt daarin gedurende den winter een toereikend bestaan. Het vroeger vermelde Burger weeshuis heeft op gelijke wijze sedert 1845 aan ettelijke huisgezinnen dezer gemeente werk verschaft. Deze gestichten alzoo hunne bezittingen vermeerderende of verbeterende, werken tevens niet weinig mede om de middelen van bestaan van eenige stedelingen te verzekeren. Het Oude en Nieuwe gasthuis. Het Oude en Nieuwe Gasthuis zou onder de rij der Gods huizen alhier eene eerste plaats moeten innemen ware het nietdat hetzelvevolgens het voorschrift onder de Me dische policie had moeten opgenomen worden.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1852 | | pagina 12