16 Nog is alhier aanwezig een muzijk-collegieeen hedertafeleene zangschool voor gegoeden welke veel bijdragen tot genoegen der ingezetenen alsmede een bouwkundig genootschap en voorts een geneeskundi ge kring. HOOFDSTUK X. De armoede in deze gemeente is niet vermeerderd in 1850 bedroeg het getal bedeelden waaronder geen R. C. 988 en in 1851 insgelijks zonder de R. C. 947. J Tot vermindering van de armoede wordt het best geacht kosteloos onderwijs en werkverschaffing. In het eerstgemelde wordt alhier ruim voorzien. Tot werkverschaffing bestaan te dezer stede ook inrigtin- §en. Zoo heeft de stad sedert vele jaren met een particulier fabriekant een contract gesloten om te gen genot van eene ruime bijdrage en van het koste loos gebruik van stads localen aan behoeftigen spin- en breiwerk te verschaffen. Voorts worden sedert 1845 in den winter de Protestantsche ingezetenendie werken kunnen en werken willen door eene com missie van kerkenraadsledendie daarvoor telken jare gelden inzamelen, in de gelegenheid gesteld, om hun onderhoud geheel of gedeeltelijk te verdienen. Vroe ger en wel van af het jaar 1836 werden jaarlijks gelden gecollecteerdom aan de behoeftige Protes- tantsche ingezetenen die anders tot de diaconien hun toevlugt zouden moeten nemen in den winter brand en voedsel uit te reiken en wel om niet. Het was echter voorgekomen dat die uitreiking om niet zeer schadelijk werktede luiheid aanmoedigdede ar moede lokteen velen tot het vragen om ondersteu ning nooptedie daardoor er toe gebragt werden om ook na afloop van den winter bedeeling te* blij ven vragen. Hierom is men in 1845 er toe over gegaan, om alleen aan de zoodanigen die niet meer konden wer ken onderstand in brand en levensmiddelen om niet te verstrekken, en de overigen er toe te houden, om daarvoor te werken hetwelk gunstige uitkomsten oplevert. Dergelijke werkinrigtmg is in den afgeloopen win ter ook bij de R. C. ontstaan. Het getal personen, die in 1851 van de instel- 17 lingen bestemd lot het verleenen van onderstand on dersteuning of verpleging hebben genoten bedroeg 739. b. Diegenen welke van de besturen voor huis zittende armen onderstand hebben genoten waren 499. c. Die slechts tijdelijk zijn bedeeld 448. Totaal 947. a. Het totaal bedrag der uitgaven in 1851 van al de instellingen tot het verleenen van onder stand f 108,401.245. b. De uitgaven door belegging van gelden hetzij op hypotheekhetzij door aankoop van vaste goede ren of effectenhetzij op eenigerhande andere wijze, welke uitgaven eigenlijk niet kunnen worden gerang schikt onder de uitgavenonmiddelijk tot ondersteu ning der armen gedaanf 62,547.195. a. Het totaal der ontvangsten in 1851 van al de in stellingen tot het verleenen van onderstand fl 15,509.915 en verder in het bijzonder. b. Hoeveel daarvan als subsidie uit Gemeentelijke, Provinciale of Rijks fondsen is ontvangen. Uit de Gemeentekasf 1250. c. Hoeveel door collecten giften inschrijvingen bijdragen van contribuerende ledenkortom van par ticuliere liefdadigheid ontvangen is f 12916.10. d. Het bedrag der opgenomen gelden f 2021.20. a. Het getal personen die in 1851 gedeeld heb ben in de weldaden der instellingen, ten doel hebben de het getal armen te verminderen, 481. Waaronder 23 die uit de zieken en begrafenis bus onderstand genoten hebben. b. Het getal van de uitgaven dier instellingen welke uitgaven voor zoo veel de scholen werkplaat sen van liefdadigheid en dergelijke aangaatdeels slechts omzettingen zijn f 19228.535. c. Het bedrag harer ontvangsten f 19283.515 Wordende echter hierbij opgemerktdat het R. C. diaconie bestuur alsmede de spaarkas geene opgave heeft gedaanweshalve de resultaten hunner adminis tratie onder bovenstaande opgaven niet zijn begrepen. HOOFDSTUK XI. a. Openbare veiligheid. De handhaving der poli cie of der veiligheid heeft geene bijzondere maatrege len vereischt. Armwezen. Gemeente Policie.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1851 | | pagina 9