14 Op die zes scholen bedroeg liet getal leerlingen op 15 Januarij 1851 1026 jongens en 789 meisjes, op den 15 Julij 1851 963 jongens en 787 meisjes. Op de vier genoemde bijzondere scholen der tweede klassebedroeg het getal leerlingen op 15 Januarij 1851, 140 jongens en 71 meisjes. 15 Julij 107 49 Een getal van 595 leerlingen heeft kosteloos onder wijs ontvangen. Bij de opgemelde inriglingen zijn werkzaam 14 onderwijzers hebbende den 2. rang. 19 ii 3. 4 ii 4 en 8 kweekelingen. Voorts twee geexamineerde onderwijzeressen en drie secondantes. De staat van het onderwijs laat alhier weinig te wenschen overig zoo mede de staat van schoolloca- len en van de woningen der onderwijzersvoor zoo ver die de eigendom der gemeente zijn. Er bestaan alhier twee bewaarscholenals eene voor kinderen uit den gegoeden standwaarop zich bevon den 32 jongens en 37 meisjesen eene voor armen en minvermogenden, waarop zich bevonden 180jongens en"42 meisjes. Voorts is alhier aanwezig een school onderwijzers gezelschap tellende 8 leden. Aan het Stedelijk Gymnasium zijn verbonden vijf onderwijzers als Een rector zijnde litt. doctor. Een conrector, zijnde phil. nat. cand. litt. doctor. Een preceptor zijnde litt. doctor. Een lector in de moderne talen zijnde litt. doctor. Een vijfde docentzijnde litt. doctor. In de le afd. bevonden zich 48 leerlingen in de 2e afd. 23 leerlingen. Het onderwijs is voortreffelijk. Uit hoofde het vroeger gebouw gebrekkig en te klein was, is in 1851 een ruim en nieuw gebouw er voor ingerigthetwelk volkomen aan de vereisch- ten voldoet. Er bestaat alhier eene afdeeling der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen welke te dezer stede ver scheidene nuttige inrigtingen heeft in het wezen ge roepen en de instandhouding bevordertals in de eerste plaats een school voor hand- en bouwkundig teekenen. 15 Gedurende het tienjarig verbeterd bestaan dezer in- rigting verschafte zij aan 563 leerlingen onderwijs waarvan sommigen in bouwkunde zoo wel als hand- teekenkunst werden onderwezenen daaronder gratis aan 70 jongelieden. Ofschoon het meerendeel der leerlingen de kunst alleen beoefenden als middel ter beschaving en uit liefde voor de kunstis het toch ontwijfelbaardat die oefening heilzaam op veler vorming heeft gewerkten bestaan er voldoende be wijzen dat velen het tot eene hoogte hebben ge- bragtdieschenkt zij al geen stoffelijk voordeel toch een weldadige rigting geeft aan het leven en een bron van genot opent als slechts door dit onderrigt kan worden verkregen. Zij die de kunst beoefenden om haar nut in het dagelijksch leven maakten ze kerlijk de minderheid uitenofschoon hier en daar verspreid zijn zij sprekende bewijzen van het nut dezer instelling. Volgens de opgave van het bestuur werden gedurende de afgeloopen 10 jaren op de bouwkundige school 106 jongelingen en daaronder 36 gratisonderwezen enofschoon niet van alle hun ne tegenwoordige positie in de Maatschappij aan het bestuur bekend iszoo vindt het een zestal hunner als bazen of onderbazen hier en elders werkzaam vier andere als opzigters bij den waterstaat of bij groote werken geplaatsteen als ornament-schilder bijzonder geacht en een vertrouwende op zijne be kwaamheid als steen- en ornament-houwer naar A- merika verhuisd. Zeventien jonge lieden bovendien verlieten de bouwkundige schoolvele andere die der handteeken- en boetseerkunst begiftigd met de zilveren medaille of andere hooge prijzen en strek ken hun handwerk tot eeren wilde men in dit onderzoek verder gaanzoo zal menvolgens de verklaring van het bestuur der schoolin ieder hand werk van bouwkundigen aard en ook in sommige jonge onderwijzersmannen vindenwier bekwaam heid getuigenis geeft van de nuttige strekking der in- rigting. Voorts bestaat door de zorg van hetzelve eene open bare leesbibliotheek een volks-zangschooleene spaar bank eene spaarkas en een zieken- en begrafenisfonds. Zeer bloeijend is alhier ook het genootschap tot be oefening van natuurkundige wetenschappenwaarby mede eene verzameling van instrumenten een kabi net van natuurlijke historie en een bibliotheek bestaat.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1851 | | pagina 8