“9 y Afbeelding uit Staatkundige Historie van Holland, Behelzende eene Staatkundige bespiegeling van de voornaamste gevallen der Nederlandse Geschiedenissen vyf en dertigste deel,met kunstplaaten opgehelderd. Te Amsterdam, by Bernardus Mourik, 1773, p. 58. kwijt is. Die verzekeringsmaatschappijen zijn lang geleden ontstaan, rond dat jaar 1615, toen met de Tachtigjarige Oorlog de Kerk veel van Gilden functioneerden gewoonlijk als een sociaal vangnet, maar met een stadsbrand van deze omvang kon je ook dat vergeten. bange kinderen, gedesoriënteerde bejaarden, niks te eten, en waar moet je slapen? Er waren geen kloosters in de buurt waar je naartoe kon vluchten. Het was weer eens zo'n dieptepunt als we in vroegere oorlogen vaker meegemaakt hadden. Maar Lochem vormde een gemeenschap. Bovendien was die gemeenschap georganiseerd. wereldse organisatie, die zijn wortels in de gemeenschap had. Dit was het begin van wat uiteindelijk de gemeente zou opleveren, een voor wevers, kleermakers en schoenmakers. Het schoenmakersgilde had een gezamenlijke opslagplaats voor leer. Tel uit je winst. En haar taken losgelaten had. Een groep brouwers in gildeboetes werden in kannen bier uitbetaald2. Hamburg had in 1591 een soort gezamenlijke kas ingesteld, die uitkeerde wanneer er weer eens een brouwerij in vlammen opgegaan was1. Bier maak je van graan: ontkiemde gerst die in een speciale oven, een eest, gedroogd wordt. En als je niet heel Je kunt je de chaos voorstellen: huilende en goed uitkijkt bij dat drogen, ontbrandt die gerst vanzelf. Zo was de brand in Lochem ook ontstaan. Zo’n gemeenschappelijke kas bleek een geweldig idee, dat heeft geleid tot de eerste brandverzekeringen, en uiteindelijk tot onze moderne verzekeringsmaatschappijen. Maar Lochem was te klein voor dat soort nieuwigheden: Er was met de Kerkenraad het begin van een er was zelfs geen brouwersgilde. De brouwster, Eefse Tonhues, stond er alleen voor, en dat heeft ze geweten ook. Wat er wel waren: gilden ----- L :.jc -

Land van Lochem | 2021 | | pagina 9