»34 E J John maakte carrière in Azië en werd bankier in Sjanghai, wat in die tijd het Parijs van het Oosten was. Voor verlof lieten deze Bleekers zich nog wel in Lochem zien en zij logeerden dan bij (schoon) moeder op Welna. In 1939 waren ze inmiddels definitief in Nederland terug en was John directeur van het Groninger Effectenkantoor. Johannes Jacob stierf in 1957 en werd bijgezet in het Lochemse familiegraf. Moeder Constantia Charlotte Haspels - Kleijn van Brandes met zoon en vier dochters, waarschijnlijk kort nadat ze weduwe was geworden; meest links dochter Toos. Margaretha gescheiden was van Leonard Jan Plemp van Duiveland woonde zij er met haar dochters. In 1952 verkochten de broer en zussen Haspels huize Welna aan het Waterschap van de Berkel. Nazaten uit de families Haspels en Bleeker waren ook na die tijd (en zijn soms nog steeds) te vinden in Harfsen en Joppe, maar dat valt inmiddels wel erg ver buiten het verhaal over het graf op de Oude Begraafplaats. De puzzelstukjes voor dit verhaal werden bijeengebracht door Dorine Bleeker, Eddy ter Braak, Renske de Haan, Tonny Roeterdink, Marcel Schippers. en Bertha in Lochem komen wonen. Zij volgde de kunstopleidingen van de Academie Minerva in Groningen en de Academie van Beeldende Kunsten in Den Haag. Ze was een leerling van Paul Bodifée en Marie de Jonge. Haar onderwerpen: stillevens, met name bloemstillevens. Er zijn ook etsen van haar hand bekend. Ze nam deel aan de tentoonstelling “De vrouw”, Amsterdam 1913. Ze zat in de trein die op 13 september 1918 bij Weesp ontspoorde op de spoorbrug over het Merwedekanaal en zij overleed aan de gevolgen daarvan. De laatste telg uit de familie Bleeker die, in 1957, een rustplaats vond in het Lochemse familiegraf was Johannes Jacob (John) Bleeker (jr), zoon van Hillebrand en Bertha. Deze was in 1919 in Rotterdam getrouwd met Catharina Maria (Toos) Haspels, die hem het jaar daarna volgde naar Hong Kong, waar hij werkte bij de Nederlandsch- Indische Handelsbank. Ze waren achterneef en -nicht: Johns oma Anna Maria Kleijn van moederszijde was de zus van Toos’ opa Laurens Lodewijk Kleijn van Brandes van moederszijde. De moeder van Toos, Constantia Charlotte Kleijn van Brandes, kwam in 1925 - als weduwe van de Nijmeegse predikant en schrijver George Frans Haspels - naar Lochem en ging, samen met een andere dochter, Charlotte Constantia, wonen aan de Stationsweg nr. 7, beter bekend als huize Welna, het Waterschapshuis of het makelaarshuis. Huize Welna was na het overlijden van weduwe Haspels in 1930 in de onverdeelde boedel van de kinderen gebleven. Nadat zus Philippine Een portret van John Bleeker prijkt nog steeds in de vakantiewoning van de familie in Harfsen. Ij evl H Is -8

Land van Lochem | 2021 | | pagina 34