*23 Een oude foto van dr. Rive Pas na het samenstellen van bovenstaand artikel maakte iemand me attent op het bestaan van een grote foto van dr. Rive (40 x 50 cm.). De foto is gemaakt in 1858 door de uit Duitsland afkomstige fotograaf Ludwig Wegner (1816-1864), die rond 1850 werkzaam was in Amsterdam. De fotograaf moet voor het maken van de foto naar Lochem zijn gekomen, omdat dr. Rive de reis naar Amsterdam waarschijnlijk al niet meer kon maken. Wegner was in zijn tijd een grootheid in de Nederlandse fotografiewereld. De portretten die Wegner in de tweede helft van de jaren vijftig maakte, behoren tot de top van de vroege Nederlandse fotografie. Het Rijksmuseum in Amsterdam heeft een paar foto’s van Ludwig (Louis) Wegner in zijn collectie. Gezien de identieke houding en gezichtsuitdrukking van dr. Rive op de foto en op het schilderij is het aannemelijk dat kunstschilder Johan Georg Schwartze dr. Rives portret heeft geschilderd met de hulp van de foto van Ludwig Wegner. Noten 1. Het Rijksmuseum bezit een paar schilderijen van hem. Het schilderij van dr. Rive heeft ook een aantal jaren tot de collectie van het Rijksmuseum behoord. Waarschijnlijk omdat het daar nooit vertoond werd, heeft de familie het ondergebracht bij de gemeente Lochem. Daar hangt het nu in het nieuwe gemeentehuis. 2. Het kan ook zijn dat dr. Rive aan een Duitse universiteit zijn medicijnenstudie heeft gedaan, maar dat hij naar Harderwijk is gegaan om zijn studie af te ronden. De Academie van Harderwijk stond er in die tijd om bekend dat men er snel en redelijk goedkoop kon promoveren. Een bekend rijmpje uit die tijd luidde dan ook: Harderwijk is een stadje van negotie, men koopt er bokking en bullen van promotie. 3. Geen letterlijke vertaling gevonden, maar waarschijnlijk gaat het om verlamming van de longen door overprikkeling. 4. Later is op de plek het Lochemse postkantoor gevestigd geweest, dat nog weer later naar de Markt is verplaatst. 5. De hoge heerlijkheid Verwolde werd in 1812 bij de gemeente Laren gevoegd. In 1818 werd het er weer van losgemaakt, om als zelfstandige gemeente tot 1854 verder te gaan. In 1854 werd het echter weer bij de gemeente Laren gevoegd. 6. Zie 'Vaccinaties in de 19e eeuw’ door Willibrord Rutten. 7. Oheim is een oude Duitse benaming voor een oom van moederskant. Dat klopt in dit geval niet, omdat hier sprake is van een oom van vaders kant. 8. Kranenburg, dorpje in de gemeente Bronckhorst, gelegen tussen Vorden en Ruurlo. 9. ‘meinem Besitz’ moet eigenlijk zijn 'unserem Besitz’ zijn, want bij het overlijden van Johan Frans Rive in 1861 leefde haar man dr. Franz Wilhelm Rive nog. Hij overleed namelijk in 1873. 10. Blijkbaar waren de woeste gronden in het noordelijke deel van Het Veen niet in handen van een marke-organisatie. Die in het zuidelijke deel wel. Die behoorden de marke Nettelhorst en Langen toe. 11. Zie RAAP-rapport3307, Cultuurhistorische waardenkaart van de gemeente Lochem 2018.

Land van Lochem | 2021 | | pagina 23