p 22 Dr. Rives bestuurlijke functies In de Lochemse archieven vinden we dr. Rive niet alleen vermeld als gemeente-arts, maar ook als curator van de Latijnse school (1822). Daarnaast heeft hij van 1827 tot 1846 deel uitgemaakt van de Lochemse gemeenteraad. In 1846 gaf hij bij zijn vertrek aan, dat het raadswerk hem te veel werd naast zijn taak als arts. Hij was niet alleen de gemeente-arts van drie plaatsen, maar daarnaast ook nog arts voor ‘gewone’ patiënten, dat wil zeggen patiënten die gewoon voor zijn werk betaalden. Daarnaast was dr. Rive ook lid van de Provinciale Geneeskundige Commissie van Gelderland en vond hij ook nog tijd om toekomstige vroedvrouwen op te leiden. zijn getuigenis heeft niet te min eene bijzondere waarde, gelijk blijken kan uit den brief van onzen correspondent te L., waarbij ons deze verklaring werd toegezonden, luidende: “Het is mij aangenaam nevenstaande te kunnen zenden. - Het is de getuigenis van eenen 8ojarigen geneesheer, die allerwege in Gelderland beroemd is, wegens zijne uitgebreide kennis en praktijk, maar die als aan den rand des grafs op zijn ziek- en sterfbed deze getuigenis heeft afgelegd, - voorzeker geene geringe aanbeveling voor elk, - die hooren wil en zien.” Neef dr. Franz Wilhelm Rive liet op 25 februari 1861 de volgende advertentie in o.a. de krant De Tijd plaatsen: hij op De Dollehoed overleed. Hier verbleef hij al enige tijd, omdat hij zodanig met zijn gezondheid aan het knoeien was, dat hij in de herberg die zijn eigendom was, blijkbaar beter verzorgd kon worden. Dr. Rive overleed 18 jaar later dan zijn vrouw en wel op 22 februari 1861. Volgens de overlijdensakte zou hij in zijn huis, aan de Smeestraat (A 174), zijn overleden. De werkelijkheid is echter, dat Tenslotte Dr. Rives vrouw, Louisa Christina Nijman, overleed al in 1843, slechts 54 jaar oud. Rive heeft geen andere partner gezocht. Hij bleef alleen in het huis Smeestraat 3 wonen. Alleen, dat wil zeggen, bij hem in huis woonde ook de apotheker en dan was er nog een dienstmeid. Dr. Rives naam is nog te vinden in een brochure van de Nederlandsche Vereeniging tot Afschaffing van den Sterken Drank, uitgegeven in 1861. Circa 500 ‘geneeskunstoefenaren’ spreken zich in deze brochure uit voor de afschaffing van de sterke drank. Op 9 december 1860 had ook “dr. J.F. Rive, med. doct.” te Lochem dat gedaan. Achter Rives naam staat een verwijzing naar een noot onderaan de bladzijde. Daar is te lezen: “De onderteekenaar is sedert overleden, (3805) Te Lochem overleed lieden, in den ouder dom van ruim 80 jaren, mijn hooggeachte Oom, de Heer JOHANN FRANS RIVE, Med. Doctor en Lid der Provinciale Geneeskundige Commissie van Gelderland. Dr F. W. RIVE. Amsterdam, 22 Februarij 1861. Eenige kennisgeving Hun edel groot achtbaren de heeren Gedeputeerde Staten dezer provincie hebben de heeren C. van EldikJ. van den Berg en G. Rive benoemd tot bet geven van vroedkundig onderwijs aan vrouwclijke leerlingen respectivelijk binnen de steden Nijmegen, Arnhem en Lochem. Van den 1 Mei tot den 15 October pn van den 1 November tot den 15 April zullen gemelde onderwijl zers zesmalen des weeks, gedurende ten minste één uur, les geven, van welke lessen drie aan het theoretische cn de drie andere aan het praktische gedeelte der kunst zullen worden besteed. Dit onderwijs zal gratis worden verleend. Groninger Courant 18-6-1825 Opmerking: dit artikel moet zijn overgenomen uit een Gelderse krant, gezien de vermelding ‘dezer provincie.

Land van Lochem | 2021 | | pagina 22