*19 giJX Prent “The Cow Pock” door James Gillray, uit 1802 (bron: Library of Congress, Prints Photographs Division). uitgeloofd aan dokters en heelmeesters, die de grootste aantallen kosteloze vaccinaties verrichtten. Alle verlichte krachten werden ingeschakeld. Onderwijzers, pastoors, predikanten, fabrikanten, grootgrondbezitters, magistraten en andere lokale notabelen werd gevraagd hun aandeel in de campagne te leveren6. “Ten bewijze, hoe zeer door Zijne Majesteit genomen maatregelen, ter bevordering der heilzame koepokenting, in dit koninkrijk, door belanglooze menschenvrienden krachtdadig ondersteund worden, kan nogmaals het volgende berigt dienstig zijn: Daar, sedert eennigen tijd, in het rigterambt Ruerlo, onder het voormalige landdrostambt van Zutphen, eene kwaadardige kinderziekte heerschtte, zoo heeft de heer van Dr. Rive speelde al vroeg een rol in dit gebeuren. In de Koninklijke Courant van 17 januari 1809 is een wervende tekst te lezen, waarin zijn naam wordt vermeld. Deeze leeraar heeft niet alleen aan dit verlangen des baljuws geredelijk voldaan, maar bovendien doordrongen van het besef, dat eene dadelijke ondersteuning en medewerking alle aanbeveling overtreft, zich aangeboden, om de voorziene kunstbewerking aan allen, welke dezelve verlangen, te zijnen huize en ten zijnen kosten te laten verrigten. Dit voortreffelijk aanbod had dan ook ten gevolge, dat op den i2den december des voorledenjaars ten huize van den predikant voornoemd, door den heer Rive, med. doct. te Lochem, welke ten dien einde, met de meeste bereidvaardigheid, ingevolge het verzoek des predikants, met twee kinderen, van goede stoffe voorzien, was overgekomen, 42 personen, van onderscheiden jaren, gevaccineerd zijn.” Rhemen, baljuw aldaar, den predikant “der hervormde gemeente te Ruerlo, H. Woldering, aangemoedigd, om zijne gemeente, voor zoo verre de koepokenting aldaar nog niet genoegzaam bekend was, op dezelve opmerkzaam te maken, en dezelve tot het gebruik dezer heilzame kunstbewerking aantespooren.

Land van Lochem | 2021 | | pagina 19