1 Tot die tijd werd bij de geboorte van kinderen veelal de hulp ingeroepen van puur door ervaring wijs geworden vroedvrouwen, die echter geen medische opleiding hadden gehad. Dr. Rive was één van de artsen die verbetering in deze situatie wilde brengen door deze vrouwen op te leiden tot medisch vakbekwame vroedvrouwen. waren, greep men terug op traditionele theorieën. Men hield het op zaken als: de lucht was bedorven, of de lichaamssappenbalans was verstoord door een onregelmatige levenswijze, of er was sprake van ongecontroleerde gemoedsaandoeningen, of men was zich te buiten gegaan aan uitspattingen of aan te veel onrijp fruit, groenten, zure drankjes en uiteraard alcohol. De beste remedie zou zijn frisse lucht en een sober en ingetogen leven. De pioniers van de koepokenting stuitten op een muur van gewetensbezwaren, onverschilligheid, onwetendheid en vooroordelen. Het belangrijkste bezwaar was, dat de vaccinatie het vertrouwen in de Heer zou ondermijnen. Plagen als de pokken waren een gesel Gods; tegen een dergelijke beproeving mocht men zich niet wapenen. Daarnaast waren er toen, net als vandaag de dag, allerlei complotdenkers. Ook waren er die dachten, dat door het toedienen van de koepokken op den duur de hele natie zou ‘verrunderen’ (zie de hierbij afgebeelde spotprent). De koepokenting gold als het paradepaardje van de moderne beschaving. De medische stand werd bereid gevonden de mensen gratis in te enten en liet zich paaien met gouden medailles, die door Lodewijk Napoleon in 1808 per decreet werden Ondanks het verzet in vooral orthodox-religieuze kringen beleefde de vaccinatie in de Bataafs- Franse tijd (1795-1813) een sterke opmars. Lodewijk Napoleon, koning van Nederland, verhief de koepokprik tot ‘het dierbaarste voorwerp van de staat’. Keizer Napoleon liet, om de weerstand onder de bevolking te overwinnen, zijn pasgeboren zoon als voorbeeld in het openbaar vaccineren. keuring van schutters en gemeentepersoneel, hulpverlenen bij ongevallen en het geneeskundig schooltoezicht (ook hiervoor kwam later een speciale arts). Een zekere mate van bekendheid verwierf hij met zijn strijd tegen de pokken. Armoede, eenzijdige voeding, ongezonde lucht, slechte hygiëne en lichamelijke verwaarlozing plus een schrijnend gebrek aan kennis van de geneeskunde en de effecten van geneesmiddelen hadden tot gevolg dat in de negentiende eeuw cholera, pokken, difterie, influenza, tuberculose, kinkhoest, stuipen, mazelen en tyfus elk jaar veel slachtoffers eisten, vooral in de dichtbevolkte steden. In 1796 ontdekte de Engelsman Edward Jenner, dat wanneer mensen besmet waren met koepokken, een ongevaarlijke ziekte voor de mens, ze immuun werden voor het levensbedreigende pokkenvirus. Daarmee had men eindelijk een middel om de gevreesde pokken te bestrijden. Omdat de veroorzakers van deze epidemische ziekten, bacillen en virussen, nog onbekend Silhouetten van Johan Frans Rive en zijn vrouw Louisa Christina Rive-Nijman door jkvr. G.S.A. van Heeckeren-van Pabst Wat betreft de vroedkunde (verloskunde) bracht dr. Rive het zover, dat hij vanaf juni 1825 door de Gedeputeerde Staten van Gelderland bevoegd werd verklaard tot het geven van vroedkundig onderwijs aan vrouwelijke leerlingen. v k F

Land van Lochem | 2021 | | pagina 18