1 Dr. Johan Frans Rive (1780-1861) ^ans Rive Q F De naam Rive De naam Rive doet Frans aan, maar is het niet. De Rives vormen een oud en aanzienlijk Duits geslacht uit de omgeving van Recklinghausen. De naam Rive zou ontstaan zijn uit de benaming Rype, wat waarschijnlijk de rijpe, de wijze betekende. Ene Hermann Rype, notaris en geestelijke, vinden we al in een oorkonde terug in 1367 en een Johann dey Ripe is terug te vinden in oorkonden in Recklinghausen in 1401. Een Hermann Ryve was van 1443 tot 1460 burgemeester van Recklinghausen en van 1530 tot 1555 oefende Magister Bertolt Rive dezelfde functie uit. De naam is zo te zien langzamerhand van Rype in Rive veranderd. De ouders van Johan Frans (geboren Johann Franz) Rive waren Johann Wilhelm Rive, koopman en burgemeester van Dorsten, en Anna Susanna Elisabeth Peus. Johan Frans verloor zijn vader al toen hij nog maar 8 jaar oud was. Zijn moeder bleef achter met de zorg voor zes kinderen. In 1792 verloor hij ook nog een broertje dat slechts 8 jaar oud was. Over de jeugd van Johan Frans is nauwelijks iets bekend. Hij groeide op in een katholiek gezin in Dorsten. Hij zal er de lagere en middelbare school hebben gevolgd. Opvallend is, dat hij in ongeveer 1804 niet aan de in 1780 opgerichte katholieke universiteit van Münster ging studeren, maar koos voor de universiteit van Harderwijk. De bisschop van Münster had juist de universiteit van Münster laten oprichten, CÖ n het Lochemse gemeentehuis hangt een portret van dr. Johan Frans Rive, die van 1807 tot aan zijn overlijden in 1861 gemeente-arts was in Lochem. Het schilderij is in 1858 gemaakt door Johann Georg Schwartze1. Het is een groot schilderij van 150 bij 122 cm. Schwartze schilderde Rive toen hij 78 jaar oud was. Op het schilderij is een oude nors kijkende man te zien. In werkelijkheid moet hij echter een vriendelijk mens zijn geweest. Eddy ter Braak

Land van Lochem | 2021 | | pagina 16