p 9 Kopergravure Wie Lochum von der hartter Belegering entsetzt und gefreiet wird", uit de Geschichtsblatter, Keulen, door F. Hogenberg A. Hogenberg, 1569-1631, Folge VIII, circa 1583. De gravure is onder ander te vinden in de collectie van het Stedelijk Museum in Zutphen, Topografische Altas, 0250 P02052. de grachten. Is het onnauwkeurigheid van de tekenaar of wijzen ze er juist op dat er door de eeuwen heen toch enkele flinke veranderingen zijn geweest in het stratenpatroon en in de opbouw en vorm van de huizenblokken? En zijn er andere bronnen die van deze veranderingen getuigen? Dit artikel neemt de oudste stadsplattegronden nog eens onder de loep en probeert daarmee nieuw licht te werpen op de ruimtelijke ontwikkeling van de Lochemse binnenstad. Dat gebeurt ook met behulp van jongere stadsplattegronden, verschillende historische geschreven bronnen én onverwachte (bouw) sporen in de huidige stad. De oudste weergave van Lochem? De plattegrond die Jacob van Deventer in het begin van de jaren 60 van de zestiende eeuw maakte staat bekend als de oudste vrij betrouwbare weergave van Lochem. Als stad bestond Lochem toen bijna 350 jaar. De oorsprong van de nederzetting gaat nog veel verder terug in de tijd. Van de gravure die werd gemaakt van het ontzet van de stad in 1582 bestaan verschillende licht van elkaar afwijkende versies. De contouren van de vesting en het stratenpatroon vertonen veel gelijkenis met de oudere weergave door Van Deventer. Opvallend is dat de Gudulakerk hier heel duidelijk is afgebeeld als een zogenaamde basilicale kruiskerk, dus als een gebouw met een hoog middenschip, een dwarsschip en lage zijbeuken. Die vorm had de kerk tot in de vroege zestiende eeuw. Daarna werd het gebouw tot een hallenkerk omgebouwd, de vorm die de kerk nu nog steeds heeft. Het is bekend dat de in opdracht werkende tekenaars van dit soort historieprenten vaak gebruik maakten van bestaande documenten en niet nog eens ter plekke konden checken of alles nog wel klopte. Het is daarom niet ondenkbaar dat de afbeelding met het ontzet van 1582 wat betreft de weergave van de stad is gebaseerd op een oudere, verloren geraakte bron uit de tijd dat de kerk nog de oude kruisvorm had. In dat geval doen we met deze gravure dus nog een stapje verder terug in de tijd. Daarvoor zijn in de prent nog een paar kleine aanwijzingen, die

Land van Lochem | 2021 | | pagina 9