Historische stadsplattegronden en oude kaarten zijn een interessante informatiebron voor wie onderzoek doet naar de ruimtelijke ontwikkeling van een stad of een gebied. Ook Lochem is door de eeuwen heen verschillende keren in kaart gebracht. Aan de hand van die kaarten kunnen we de ontwikkeling van het kleine, binnen grachten en wallen ingesloten vestingstadje tot de grote kern met uitbreidingswijken en bedrijventerreinen van tegenwoordig prachtig volgen. De oudste stadsplattegronden dateren uit de tweede helft van de zestiende eeuw en tonen de stad, zoals die er bijna vijfhonderd jaar geleden heeft uitgezien. Lochem door Jacob van Deventer (Gelders Archief, 1551-1781, Topografisch-historische Atlas Gelderland, Facsimile-uitgave van de atlas in Madrid). De cartograaf Jacob van Deventer (ca. 1505 -1575) legde Lochem en directe omgeving rond 1560 vast in drie verschillende kaarten. Op de weergave van de stad herkennen we de contouren, grachten en muren van de laatmiddeleeuwse vesting, het patroon van straten, pleinen en huizenblokken. Ook de Gudulakerk, het Grote Convent en de stadspoorten zijn duidelijk te zien. Van iets jongere datum zijn de gravures, die verhalen van het beleg en het ontzet van de stad in 1582. Frappant is dat het stratenpatroon in vijfhonderd jaar zo op het eerste oog niet veel lijkt te zijn veranderd. Maar er zijn ook opmerkelijke verschillen te zien tussen toen en nu, vooral in de omgeving van de Grote Kerk en het Stadhuis, en ook op andere plekken binnen

Land van Lochem | 2021 | | pagina 8