p 34 Fotografie-, Foto- en Kinohandel GEBRS, HORST in zijn voetsporen zouden treden. Ook het 'Nieuwstad' kan verwarrend zijn, want het meest zichtbaar was zijn (latere) winkel aan de Molenstraat 2. Cornelis Johannes Horst werd in 1880 geboren in Zutphen. Zijn vader heette ook Cornelis Johannes, dus dat hij zich 'Jr' noemde was te begrijpen. Rond 1900 was de fotografie in opkomst. Op verschillende plekken in het land waren pioniers begonnen met fotografie en fotohandel. Ook de jonge Horst zag er wel brood in. Na een opleiding bij fotograaf Goethals in Gorinchem was hij kort werkzaam in Zutphen en Amsterdam. In 1902 trouwde hij met Hendrika Jansen en vestigde hij zich definitief in Lochem. Zoals de oudste afdrukken laten zien begon hij aan de Nieuwstad, waarschijnlijk op nr. 36. Fotograaf Horst was een begrip in Lochem en wijde omstreken. Niet alleen op Lochemse zolders kom je afdrukken van zijn foto's tegen, maar ook in talloze beeldverzamelingen van documentatie- en erfgoedcentra. Horst liet op zeker moment het 'Jr' en 'Nieuwstad' op zijn afdrukken weg. Met de geboorte van zijn zoon Cornelis Johannes in 1904 was hij immers zelf niet meer de junior. En hij had een winkel betrokken aan het begin van de Molenstraat, in het naar voren stekend pand waar tegenwoordig een Italiaanse ijs- en broodjessalon is gevestigd. Het gezin kreeg, naast vier dochters, nog een tweede zoon: Karel Adriaan. Na de eerste wereldoorlog raakten de portret en staatsiefoto's uit de mode. Fotografie werd steeds gewoner, mede onder invloed van bedrijven als Kodak en Agfa. Amateurs gingen zelf aan de slag met een eenvoudige boxcamera van die firma's. De fotohandel was er nog wel voor de verkoop van materialen en voor het ontwikkelen van de fotorolletjes en het afdrukken van de foto's. Daarnaast richtte de professionele fotograaf Horst zich op het maken van fotoreportages en nieuwsfoto's. Zo bezit het Historisch -uMMMtfca—r Genootschap een door Horst samengesteld album met foto's van de familie Valckenier Kips en hun zomerverblijf 'Huize Heuvel-Enk' aan de Zwiepseweg. Meer hier over is te lezen in Land van Lochem nr. 2, 2014. Beide zonen van het echtpaar Horst traden in de voetsporen van hun vader en werden eveneens fotografen en fotohandelaars. Hoewel ze zich gezamenlijk presenteerden als Fotografie-, Foto- en Kinohandel Gebrs. Horst hadden ze elk een eigen winkel. In het officiële Adresboek van Lochem uit 1939 zijn ze allemaal terug te vinden. De puzzelstukjes voor dit artikel werden aangedragen door o.a. Christa Deters en Jan-Willem ter Welle. Overige bronnen: Eddy ter Braak (2014). "Fotoalbum 'Huize Heuvel Enk' te Lochem", in: Land van Lochem, nr. 2, augustus 2014, p.6-11. www.wikipedia.nl Wilt u ook helpen bij het oplossen van nog meer raadsels? Ga dan eens naar onze website www.hglochem.nl en 'zoek' naar de pagina 'Wie? Wat? Waar? Horst, C. J., zonder beroep, Nieuwstad 36. Horst Jr., C. J., fotograaf, Molenstraat 13. Horst, K. A., fotograaf, Nieuwstad 12. Horst, fa. Gebrs., fotograaf, foto- en kinohandel, Molenstraat 13, Nieuwstad 12. NIEUWSTAD 13 MOLENSTRAAT 13 TELEF. 573 LOCHEM Onze 40-jarige ervaring op foto-gebied garandeert U vakkundige afwerking van al Uw foto-werk. Films bij ons gekochtworden gratis ontwikkeld. Alle merken films in verschillende prijzen en maten verscb voorradig. Speciaal adres voor alle soorten FOTO-TOESTELLEN en SMALFILM CAMERA'S. Ons atelier is des Zondags den geheelen dag geopend. Overal aan buis te ontbieden.

Land van Lochem | 2021 | | pagina 34