mkm vrtjd&g a* Land van U°ctiern Van de redactie Het Historisch Genootschap heeft vanwege de Covid-19 maatregelen veel van zijn activitei ten moeten stopzetten. Lezingen en excursies vinden voorlopig geen doorgang en verga deringen en bezoek aan de Veldmaat moeten op een andere manier worden georganiseerd. Dat het HG niet stil zit en er zelfs ruimte en tijd is voor nieuwe initiatieven leest u in Van de bestuurstafel. Om het stilvallen van de publieksactiviteiten een beetje te compenseren hebben we deze keer een extra dikke uitgave van Land van Lochem samengesteld. Naast de vaste onderdelen meer ruimte dus voor mooie verhalen uit het verleden van Lochem en omgeving. Eddy ter Braak beschrijft de bijzondere en hartverscheurende geschiedenis van de Joodse familie Wijler in de periode voor en tijdens de Tweede Wereldoorlog. Een tweede bijdrage over de oorlogsperiode is van de hand van Tonny Roeterdink, die de loopbaan van Kapitein der Koopvaardij Johan Bernard Roeterink in herinnering roept. Beide verhalen staan nog in het teken van 75 jaar bevrijd Nederland, waaraan we ook in de vorige nummers van Land van Lochem aandacht hebben besteed. In de collectie van het Historisch Genootschap bevindt zich sinds begin dit jaar een bijzon der document, een militair zakboekje uit de eerste helft van de negentiende eeuw. Naar de eigenaar ervan, de grenadier Willem Vrend uit Laren, is onderzoek gedaan en het resultaat is te lezen in ons tijdschrift. Verder zijn er weer afleveringen uit de series Virtueel Museum en Hartelijke groeten uit Lochem te lezen. In de reeks Monumenten in de gemeente Lochem is nummer 25 gewijd aan de fraaie transformatorhuisjes, die de PGEM in de jaren 20 en 30 liet bouwen in en rond Lochem, Laren en Barchem. Kleine monumenten van bedrijf en techniek die je zomaar over het hoofd zou kunnen zien. Wist u overigens dat u oudere afleveringen uit deze reeks en de vele andere artikelen die sinds 2002 in Land van Lochem zijn verschenen terug kunt vinden op de website van het Historisch Genootschap? Ten slotte wil de redactie via deze weg Johan Kelhout bedanken voor zijn jarenlange be langrijke bijdrage aan de totstandkoming van Land van Lochem. Johan, die eerder dit jaar aankondigde hiermee te willen stoppen, verzorgde de advertentieacquisitie. Ieder jaar weer wist hij veel lokale ondernemers te enthousiasmeren voor een advertentie in ons tijdschrift. Johan, zeer bedankt voor je inzet. Het ga je goed. Er zijn meer veranderingen rondom de redactie en het tijdschrift in aantocht. Daarover in het nieuwe jaar meer! De redactie wenst u veel leesplezier. m

Land van Lochem | 2020 | | pagina 7