haar en haar broer Willem tot hun levenseinde zou verzorgen. Daarna was de boerderij voor hem. Willem was de eerste die overleed en wel in 1887. Derksken hield het nog vol tot 1898 (zij overleed op 75-jarige leeftijd). Willem is nooit getrouwd. Zijn stiefbroer Hendrik wel. Hij trouwde met Megcheldina Hasselman. In het zakboekje bevindt zich ook nog een nogal wazige foto, waarop waarschijnlijk Willem en Derksken Vrend te zien zijn op hun oude dag op boerderij Nijenhuis in Klein Dochteren. Noten DOORGEVEN De Geefwet geldt voor Algemeen Nut Beogende Instellingen (ANBI's). Historisch Genootschap Lochem Laren Barchem is zo'n ANBI en is officieel aangemerkt als culturele instelling. Deze status biedt fiscale voordelen indien het Genootschap wordt bedacht met een nalatenschap of schenking. Over een nalatenschap of legaat is HG geen erfbelasting verschuldigd. Schenkingen kan HG belastingvrij ontvangen. Schenken kan langs twee wegen. Een periodieke schenking - een vast jaarlijks bedrag voor een periode van minimaal vijf jaar - is, met een verhoging, volledig aftrekbaar voor de inkomstenbelasting, zonder drempel. Zo'n schenking moet wel worden vastgelegd; dat kan via een onderhandse overeenkomst met HG. Natuurlijk is ook een eenmalige schenking, groot of klein, van harte welkom. Ook deze gift is aftrekbaar voor de inkomstenbelasting, waarbij een drempel geldt. Hebt u vragen of wilt u over het bovenstaande van gedachten wisselen? Neemt u dan contact op met de penningmeester van HG, de heer G.J. Udcoff, bereikbaar via penningmeester@ hglochem.nl of 0573-257804. Informatie vindt u ook op de website - www.hglochem.nl 20 1 In Nederland werd de militaire dienstplicht, toentertijd "conscriptie" genaamd, in 1810 ingevoerd na inlijving van het Koninkrijk Holland in het Franse Keizerrijk. Iedere man van 20 jaar of ouder moest zich inschrijven. Door middel van loting werd bepaald wie dienst moest nemen (de loteling) in het Franse leger. Het systeem werd na de verdrijving van de Fransen en de stichting van het Verenigd Koninkrijk der Nederlanden in stand gehouden, de zogenaamde Nationale Militie. Tot 1898 kon iemand die ingeloot was echter een vervanger (remplagant) inhuren. Na 1898 gold de persoonlijke dienstplicht. Later gold de militaire dienstplicht voor alle mannen vanaf 18 jaar. Uitstel, bijvoorbeeld vanwege studie, was mogelijk. Gewetensbezwaarden, mensen die principieel tegen het leger zijn, konden een vervangende dienstplicht vervullen in een andere sector. 2 Het Garderegiment Grenadiers en Jagers is opgericht in 1829 en daarna vaak gewijzigd. Koninklijk Besluit nr. 104 van 7 juli 1829 beval "de oprichting van een afdeling 3 bataljons) Grenadiers en twee bataljons Jagers". Zij moeten "onder het oog des Konings" dienstdoen, wat inhoudt dat ze worden gelegerd waar de Koning regeert. Zo vingen ze in Brussel in augustus 1830 de eerste klap van de Belgische opstand op, beveiligden ze Den Haag in 1914-1918 en verdedigden ze Den Haag in mei 1940. Q_

Land van Lochem | 2020 | | pagina 24