DRUKWERK AAN 16 DE HOOIPLUKKERS VAN LOCHEM Wie ooit een tocht naar Lochem Om hooi er in te voeren, [deed Vond daar een kleinen troep ge- Tot spijt van alle boeren; [reed, Die plukt daar lustig vlok bij vlok Tot wintervoorraad voor den [bok. Dat is een onbetwistbaar recht, Een recht van vroeger dagen, En niemand, hij zij baas of [knecht Weêrspreekt dat ooit door [slagen De zweep is daar een argument Bij al de jongens onbekend. Men vindt in 't grijs historieblad Ook d' oorsprong van dat [plukken 't Is dat een Spanjaard ook die Behendig in wou rukken [stad Licht had Homerus m verklaard Hoe 't toeging in 't Trojaansche paard. Drie wagens waren volgetast Met hooi, vervoerd door boeren, Maar moesten nog 'n and'ren [last De stadspoort binnen voeren: Er lagen, in hun vollen tooi, Soldaten onder 't frissche hooi. Zij togen stil en statig voort, En de eerste valbrug over Maar vonden tusschen brug en Een afgerichten roover, [poort Een knaap die lust in 't plukken |had Wellicht dat hij 'n bok bezat. Hij greep, Zooveel hij grijpen kon En bleef maar vlijtig tasten Wat schaadt één haring op n ton Een vlokje op zulke lasten 't Verlies valt voor den boer niet [zwaar, Hij h eeft het hooi voor 't maaien Maar hemel! hoe verstijft hem 't bloed Daar hoort hij iets rinkinken, Daar voelt hij n gelaarsden voet En ziet een sabel blinken, En met den schrik op 't bol gelaat Roept hij „Op burgers! op, [verraad En eer men 't doel bereiken kan. Met zooveel list beschoten, Valt reeds de valbrug voor 't [gespan En wordt de poort gesloten, En al de burgers lachen luid De warmbepakte Spanjaards uit. L. van den Broek Ansichtkaart uit circa 1935 met een tekening van een onder de Smeepoort door rijdende hooiwagen, rechts onder gesigneerd met een W. Ook is de afkorting L.H. C.D. onder de afbeelding te lezen. Op de prentbriefkaartenblog van de Vereniging Documentatie Prentbriefkaarten wordt vermoed dat de tekening is gebaseerd op een voorstelling die G. Prop begin jaren 30 heeft getekend. De W. zou overigens ook kunnen staan voor "Wessels", de Lochemse gemeente-architect in die jaren, die ook decors heeft ontworpen voor de in 1933 ten behoeve van de 700-jarige stadsfeesten nagebouwde stadspoorten en de oude Lochemse markt. L.H. C.D. zijn volgens het blog mogelijk de initialen van Louis Heilbron, eigenaar van een papier- en kantoorboekhandel in Lochem, en C. Dondertman, die het Hotel Lieferink aan de Barchemseweg runde. Maar zeker weten doen we dit niet. Op de adreszijde staat het volledige gedicht van L. van den Broek.

Land van Lochem | 2020 | | pagina 20