„JODEN NIET GEWENSCHT" ZIJ WORDEN GEWFvpp XTIT BADINRICH TINGEN E» HOTELS. De Völkische Beobachter meldt, dat steeds meer badinrichtingen voor Joden worden gesloten. De burgemeester van AHenstein heeft den Joden den toegang ontzegd tot alle gemeentelijke badinrichtingen aan het Okull meer en aan de Alle Eén der grootste bad inrichtingen van Bremen heeft aan den in gang een bord aangebracht, waarop: „Joden niet gewenscht". In alle plaatsen van het district Sprottau zijn transparanten ingebracht, die des avonds worden verlicht, met de mededeeling, dat Joden niet gewenscht zijn. In samenwerking met het bureau voor vreemdelingenverkeer hebben de hotel-res taurant- en pensionhouders thans besloten tot gemeenschappelijk optreden tegen Jood- sche bezoekers en aan alle in aanmerking komende gebouwen en huizen borden doen aanbrengen met het opschrift: ..Joden niet gewenscht". Ook te Leipzig zijn de gemeentelijke zwem baden voor Joden gesloten. Het Joden-probleem. Kaar aanleiding van de Anti-DuiLache propaganda in het Buitenland doet de Duitsehe Regeering moeite, om hare hou ding tegenover de Joden te motiveeren. Het Centrale Bureau der Statistiek heeft gedétailleerde statistieken lateh verschij nen, waaruit blijkt, dat gedurende en na den oorlog niet minder dan 72.500 Joden uit Polen, Rusland en Galleië naar Duitscli- i land geëmigreerd zij it en zich aldaar j dank zy de tegemoetkomende houding der i toenmalige socialistische Regeering ge- j vestigd hebben. 1 Deze Joden waren hoofdzakelijk Commu- j nisten en daar ze meerendeels tot de iatel- lectueelen behooren, waren zij voor de in- ïieemsehe Duitsehe intellectueelen zware concurrenten. ■f,3% van alle Joden zijn advocaten en 3,7% artsen, terwjjl van de Duitschers slecht3 2% advoeaten en 1,7% artsen zijn. 50% van alle Joden zijn handelslieden en slechts 15% van alle Duitschers. Daaren tegen houden de Joden niet van de produ- ccerende beroepen. 26,3% der Duitschers werken in den landbouw, onder de Joden zijn slechts 1 landhouwers. In de nij verheid werken van de Duitschers 36,6%. De Westerwal met links een klein stukje van Westerwal 13 en ernaast Westerwal 12, beide huizen destijds bewoond door de familie Wijler. Verder naar rechts de plek, waar de synagoge staat. van intimidatie en arrestaties volledig in haar greep te krijgen. Al in het jaar 1933 werden de eerste concentratiekampen gebouwd om politieke tegen standers, met name de communisten, in onder te brengen. Hoe keek men daar in ons land tegenaan? Dacht men, dat het voor ons wel mee zou vallen? Of begon met name onder de Joodse Nederlanders al enige angst voor de toekomst te ontstaan? De Lochemse Wijlers zullen de hier afgebeelde artikelen niet onder ogen hebben gehad, maar waarschijnlijk wel een aantal andere die er op leken. Het zal hen geen prettig gevoel hebben gegeven. Misschien hebben ze het er toen mogelijk al over gehad, of het niet beter zou zijn om naar Palestina te emigreren. Want daar werd toen al wel over gesproken. Maar ze zullen het niet gedaan hebben, omdat ze mogelijk dachten dat het hier wel mee zou vallen. De Duitsers zouden ons land waarschijnlijk wel met rust laten, net als in de Eerste Wereldoorlog. Ook in ons land begonnen NSB'ers zich te roeren. Ook hier was onvrede onder de bevolking, omdat ze vonden dat de rege ring te weinig voor hun deed. Hier waren er ook, die de Joden daar mede schuldig aan achtten. De meesten van hen hadden immers goede banen! En ook in Lochem liet de NSB van zich horen. In 1934 hielden ze hier hun eerste openbare vergadering. Eind 1934 was hun aantal in Lochem al ge groeid tot 68. In 1935 kwam hun leider A.A. Hoe pogroms worden voorbereid. Een veelzeggend rondschrijven. y 113 zijn in staat d© tekst te bren- gen van een rondschrijven van de N.S.D.A.P., District Zui tl-Hannover, dat als volgt luidt: Nationaal-Socialistische Duitse Arbeiderspartij, District Zuid- Hannover, Bronswijk. Hannover, 28 Juli 1935. Dinck- lagehuis. Telefoon 24451. Disiricts-propagandabureau. Aan all® propagandaleiders van districten en plaatselijk® groe- Hc-t gedrag van de Joden in ons district, alsmede in het gehele Rijk is in de laatste tijd buitengewoon aanma tigend geworden. In zijn brutaliteit heeft de Jood blijkbaar vergeten, dat hij als gast in Duitsland leeft en zich dienovereenkomstig heeft te gedragen Een nog langer dulden van dergelijke dingen zou verraad zijn tegenover het Volk en de Staat. Wij zijn daarom ge dwongen alle propaganda-leiders van districten en plaatselijke groepen als volgt t© instrueren: Op 10 Augustus moeten in alle plaat sen van dit district borden worden op gesteld met opsciyiften (zie noot). De minimum-grootte van deze borden is bepaald op 1 Meter 50 hij 9 Meter 80, Het bord moet worden bevestigd op 2 jpalen van 2 meter hoogte. Als kleuren hebben wij zwart blokschrift (grote en kleine letters) op witte ondergrond ge kozen. Het woord „Jood.'' moet rood onderstreept worden en goed opvallen- Voorzover mogetijk moet het bord wor den omgeven door een zwarte rand. De borden moeten worden opgesteld aan alle toegangs- en uitgangswegen van de plaats. Voor de betaling van de Ros ten van de borden moet een overeen komst worden getroffen met de partij organisatie, de vrouwenorganisatie, de boerenbond, de S.A., enz., op zodanige wijze, dat elk van deze organisaties op zich neemt een dergelijk bord te leve ren, dat dan op 10 Augustus wordt op gesteld. Bovendien moeten allo orga nisaties van de plaats worien opge wekt tot deelname. Zouden overbrug bare moeilijkheden aan de dag komen, dan heeft de districtspennlngmeester zich bereid verklaard de levering en oprichting van een bord uit het fonds van de plaatselijk© groep toe te staan. De opstelling moet op 10 Augustus plaatsvinden met een plechtigheid, waaraan de gehele bevolking moet deelnemen. Een korte indrukwekkende rede door een rasgenoot moet de plech tigheid effect geven en tot besluit moe ien liederen als „Wïr Sturm sol dalen jung und alt" in de menigte worden aangeheven. De pers mag van tevoren geen berichten brengen, maar daarna moet het feit met des te meer nadruk worden vermeld. Tenslotte zenden wij U een circulaire die in het district Goetlingen 's nachts is aangeplakt aan bij Joden kopen. Plakkaten zijn ver krijgbaar bij de Goettinger N'achrirhten. Goettingen, tegen de prijs van 5 Mark per 1000 stuks. Heil Hitler! H, HUXHAGEN, Beztrksp ropagandalei ter. Noot 1: „Joden zijn onwelkome gas ten". „Joden betreden deze plaats op eigen risico". „Omgang met Joden- verbanning uit dorp Linksboven: Nieuwsblad v.h. Noorden 25-7-1935. Linksonder: Het Nieuws v.d. Dag 9-11-1933. Rechts: De Tribune, soc.dem. weekblad 30-8-1952.

Land van Lochem | 2020 | | pagina 12