Een nieuwjaarsgroet van Gerrit Jan Postel Groeten uit Lochem (23) CeesJan Frank L.A. M'n eerste groet in 't jaar 07. Je komt toch nog? Hartel. Gr. G. Zo luidt de tekst op een ansichtkaartje dat op 31 december 1906 vanuit Lochem werd gestuurd naar een mejuffrouw A. Hagens in Zutphen. Een nieuwjaarsgroet én een verwachtingsvolle vraag van een verliefde Loche- mer? Die ondertekende het kaartje slechts met een "G", maar het is wél een heel herkenbare paraaf! Het is namelijk de korte, maar heel herkenbare signatuur waarmee Gerrit Jan Postel (1887-1945), de bekende Lochemse architect, veel van zijn documenten ondertekende. En dan weten we meteen ook wie die juffrouw Hagens uit Zutphen is. Dat moet Anna Wilhelmina Hagens zijn, met wie hij op 7 september 1912 in het huwelijk trad. "LA", de aanhef op het ansichtkaartje, zal dan ook wel voor "Lieve Anna" staan. Anna was in 1885 geboren als dochter van de manu- facturenhandelaar Jan Hagens en zijn vrouw Johanna Bargman. Haar broer Jan bestierde in die tijd de winkel van zijn vader, in de Walderstraat (nr.10). Dat pand stond recht tegenover het ouderlijk huis van Gerrit Jan, op de hoek van de Walderstraat en de Blauwe Torenstraat. Zijn vader had er een logement, dat bekend stond als "Het Zwijnshoofd" en was tevens verkoopmeester en depothouder van Van Gend en Loos. Anna en Gerrit Jan hebben elkaar al als klein kind gekend en kwamen veel bij elkaar over de vloer. In één van de familieanekdotes herinnert men zich dat ze toen al, net als in hun 12-jarige huwelijk, geregeld ruzie maakten, maar altijd naar elkaar toe bleven trekken. Uiteindelijk is de vonk blijkbaar over geslagen en volgde het huwelijk in 1912. In hun tienerjaren zagen Gerrit Jan en Anna elkaar niet zoveel. De kleine Gerrit Jan deed het goed op school en mocht een passende vervolgopleiding doen. Hiervoor vertrok hij al op veertienjarige leeftijd, in 1901, naar Rotterdam, waar hij de timmermansopleiding aan de Ambachtsschool bezocht. Hij ging wonen bij zijn oom Jan Wilhelm van den Brink, de broer van zijn moeder, en diens echtgenote, tante Adriana Elizabeth Rademaker. Oom Jan was gymnastiekonderwijzer op een gemeente school. In april 1904 slaagde Gerrit Jan met vlag en wim pel. Tijdens de jaarlijkse prijsuitreiking van de Ambachts school, waarvan in het Rotterdamsch Nieuwsblad verslag werd gedaan, ontving hij een horloge, een onderschei ding die alleen was bedoeld voor "die leerlingen, die zich door ijver en gedrag hebben onderscheiden en daar voor door den directeur en alle leeraars en onderwij zers zijn aanbevolen"1, aldus het krantenbericht. In het iVildenboi Uitg. O. W, J. Schepers 8259

Land van Lochem | 2020 | | pagina 35