telefoontje van Emiles hospita. Emile was door de Duit sers gearresteerd. Bij navraag bleek het om een ernstige zaak te gaan, namelijk spionage en sabotage. De la Fon taine Verweij zorgde in overleg met Emiles familie voor een goede advocaat, mr. Freke van Hattum. Deze heeft veel moeite voor Emile gedaan, maar hij heeft niet kun nen voorkomen, dat Emile uiteindelijk toch ter dood werd veroordeeld. Over hoe Emile bij het verzet betrokken is geraakt, heb ik niets kunnen vinden. Toch is er wel iets te vertellen over wat de inlichtingengroep Van Hattem, waar Emile deel van moet hebben uitgemaakt, is overkomen. Emile was namelijk niet de enige die het slachtoffer werd van het oprollen van deze groep. Tot de groep van twintig inlich tingenmensen, die op 20 juli 1942 op de Leusderheide bij Amersfoort werden gefusilleerd, behoorde ook Wim Kooijmans. Een neef van hem, Luuc Kooijmans, heeft een boek geschreven over hetgeen met zijn oom en diens familie was gebeurd5. Daardoor wordt het ook wat duide lijker, wat Emile overkomen moet zijn. Wim Kooijmans maakte ook deel uit van het netwerk van inlichtingenmensen die werkten voor de inlichtin gendienst van Johan (Han) van Hattem. Daar waren veel studenten bij. Van Hattem, die aan de Technische Univer siteit in Delft had gestudeerd, had in 1941 met behulp van enkele maten uit de Ordedienst een nieuwe organisa tie opgebouwd, die zich had gespecialiseerd in het bij eenbrengen van strategische informatie. Deze informatie werd aangeleverd door allerlei losse groepjes, ook van elders uit het land. De binnengekomen informatie moest Van Hattem naar Engeland zien te krijgen. Dat gebeurde in eerste instantie door middel van een radiozender bij hem thuis, maar later door zenders elders. De Duitsers zaten immers niet stil. Ook werden via Frankrijk en Zwitserland microfilms met informatie naar Engeland gesmokkeld. In 1942 ging het echter mis. Een infiltrant was de organisatie van Van Hattem binnengedrongen. Han van Hattem werd gearresteerd en hardhandig verhoord. Hij bleek niet bestand te zijn tegen het sluwe spel en de harde verhoormethoden van de Sicherheitsdienst en sloeg uiteindelijk door. Hij sloot een zogenaamde 'deal' met de Duitsers, waarbij hem werd beloofd, dat hij en de leden van zijn groep gespaard zouden blijven, als hij op zou schrijven hoe zijn organisatie in elkaar zat, met daarbij de namen van zijn belangrijk ste contacten. Vervolgens werden zijn naaste medewerkers opgepakt. Ze zouden volgens de afspraak niet ter dood veroordeeld worden, maar 'slechts' gedurende de gehele oorlogstijd opgesloten blijven zitten. De werkelijkheid bleek anders te zijn. Wim Kooijmans, die net als Emile in Amsterdam woonde, maar hem blijkbaar niet ontmoet heeft, werd ook hard aangepakt, zowel lichamelijk als geestelijk. Dat zal bij Emile wel niet anders zijn geweest. Wim kwam zoals vele anderen eerst in het 'Oranjehotel'6 in Scheveningen terecht en later in Haaren, waar de Sicherheitspolizei een gevangenis had ingericht in een opleidingsinsti tuut voor priesters. Uiteindelijk werden ze in 1943 voor hun proces ondergebracht in het Utrechtse Huis van Bewaring. Daar was een kerkzaal in het administratiegebouw als rechtszaal ingericht. Het ziet er niet naar uit dat Emile ook in Scheveningen en Haaren is geweest. Van hem is alleen bekend, dat hij in Utrecht heeft gezeten. Maar voor de rest zal het hem zijn vergaan als ook Wim Kooijmans en anderen. In het verhaal over Wim Kooijmans komen namen voor van personen die tegelijkertijd met Emile van der Borch en Wim Kooijmans op 20 juli 1943 zijn terechtgesteld, zoals Dolf Snijders, Han van Hattem en Jaap Strobos. De la Fontaine Verweij weet in zijn verhaal nog wel te vertellen dat hij van de advocaat gehoord had, dat Emile in zijn cel bijna onafgebroken had zitten lezen, vooral filosofie: Kant en Hegel. Mr. Van Hattum had door zijn bezoeken aan Emile steeds meer respect voor hem gekregen vanwege zijn geestkracht. Eén van de weinige bekende portretten van Emile van der Borch van Verwolde. Toen een samensteller van een boek over bekende dichters en prozaïsten uit zijn tijd hem om een foto vroeg, meldde hij terug: "U zult het [portret] niet krijgen, en ik hoop dat dit u teleurstelt! Ik houd het er voor dat een portret en een gedicht elkaar niet goed verdragen." (Van der Borch van Verwolde, 1-12-1938) foto particulier archief

Land van Lochem | 2020 | | pagina 33