Emile van der Borch van Verwolde, dichter, bibliofiel1 en verzetsman EX LIBRIS Eddy ter Braak De naam Emile van der Borch heeft voor mij een bijzondere lading. Dat heeft deels te maken met het feit dat hij afkomstig is uit een vooraanstaande familie die lang het huis en landgoed Verwolde bij Laren in bezit heeft gehad en heeft bewoond. Deels ook omdat Emile van der Borch op jonge leeftijd het slachtoffer is geworden van het zinloze geweld in de Tweede Wereldoorlog. De aan schaf van een boekje met zijn ex libris was de directe aanleiding om me wat meer in hem te gaan verdiepen. Het blijkt dat Emile niet alleen onze herinnering verdient als pleger van verzetsdaden en als slachtoffer van die daden, maar ook als een persoon die zich intens heeft bezig gehouden met het schrijven van gedichten. Daarnaast had hij grote interesse voor bibliofiele boeken. Daar van had hij ook een bijzondere verzameling van in zijn bezit. Emile en het gezin waarin hij opgroeide Emile werd op 20 juli 1910 in Eefde geboren als eerste kind van het echtpaar mr. Willem Henrik Emile baron van der Borch van Verwolde en zijn vrouw Line Voute. Hij en zijn broertje Marie Paul werden niet op Het Mastler geboren, waar het gezin in 1911 heen verhuisde. Dit huis liet Van der Borch in 1911 in Eefde bouwen. Eefde lag in de gemeente Gorssel, waar Van der Borch in 1911 de burgemeester werd. Hij werd gedoopt met de namen Willem Henrik Emile, net als zijn vader. Na hem werden er nog twee jongens en ook twee meisjes in het gezin geboren Baron van der Borch van Verwolde is tot 1 januari 1928 burgemeester van Gorssel geweest. Hij heeft toen zijn ambt neergelegd om het familiebezit, het uitgestrekte landgoed Verwolde, te gaan beheren. De vorige beheerster en bewoonster van het familiehuis op het uitgestrekte landgoed Verwolde, grootmoeder Paulina A.J. barones van der Borch van Verwolde, was al in 1926 overleden, maar het gezin van mr. W.H.E. baron van der Borch van Verwolde ging er niet direct wonen. Het huis moest eerst voor het gezin beter bewoonbaar worden gemaakt. Dat kon dankzij de gefortuneerde familie van Emiles moeder, Line Voute. Daardoor was het mogelijk om het huis grondig te laten restaureren en aan te laten passen aan een modernere vorm van bewoning. Er werd onder andere een toren tegen het huis aan gebouwd en er kwam stromend water, elektriciteit, centrale verwarming, telefoon en zelfs een lift. Vandaar dat burgemeester Van der Borch pas in 1928 zijn betrekking opzegde om zich volledig te kunnen gaan wijden aan het landgoed en aan alles wat daar bij hoorde. Maar de crisis van de jaren dertig deed de familiefinanciën geen goed, waardoor er bezuinigd moest worden. Huis Verwolde werd uiteindelijk gesloten en het gezin verhuisde naar Zwitserland, waar het leven goedkoper was. Het heeft het gezin blijkbaar geen goed gedaan, want in 1934 gingen zijn ouders uit elkaar. Vader vestigde zich in het mondaine Montreux en later in Biarritz. Hij trouwde nog twee keer in zijn leven. Moeder ging met de kinderen terug naar Nederland. Zij nam het beheer van het landgoed Verwolde op zich. Ze ging echter niet weer op het grote huis wonen. In plaats daarvan liet ze boerderij Groot Bekman verbouwen en betrok dit huis met haar gezin. Zijn studietijd en de eerste stappen op het literaire pad Emile had ondertussen zijn lagere en middelbare schooltijd in Zutphen doorgebracht. Gedurende zijn middel bare schooltijd verbleef hij wegens een longaandoening in de periode 1924-1925 in een Zwitsers sanatorium. W. H. E. BARON VAN DER BORCH VAN VERWOLDE Ex libris van Emile van der Borch met daarin de drie raven uit het wapen van de familie Van der Borch, ontworpen door John Buckland Wright.

Land van Lochem | 2020 | | pagina 30