Virtueel museum 1. 'Kriegs-Lazarett' O Uc^qs-Lazarett 3/614 innere Abteilunq Wout Klein Bij de opzet van een virtueel museum hadden we al snel een probleem. We konden op onze website wel foto's zetten van de vele voorwerpen die het Genootschap in vitrines, op zolder en in de kelder (van de bibliotheek) heeft liggen, maar als we zelf nauwelijks wisten wat het was en hoe we eraan kwamen, dan hadden we er geen 'verhaal' bij. Maar een oproep via diverse media bood uitkomst. Met hulp van velen konden we zo bijvoorbeeld redelijk de geschiedenis achterhalen van de houten planken die samen een bord met opschrift 'Kriegs-Lazarett' vormen. ibettenzahlA JBelegte Betten lAbtt.-Arzi: 5tabsarZt: bieder. Abtl.;Geschaftszimmer: Uffz. K-amen De riante villa's op Berkeloord waren tijdens de Tweede Wereldoorlog gewild bij de Duitsers om er hun instanties in te huisvesten. Zo nam in november 1944, na de Slag om Arnhem, de Beauftragte des Reichskommissars voor Gelderland, Dr. Emil Schneider, zijn intrek aan de Marinus Naefflaan nr. 36. Ook in hotel Berkeloord zaten vrijwel zeker Duitsers, al kon tot nu toe niemand ons precies vertellen wie of wat. En zo richtte de Kriegslazarett-Abteilung 614, ver antwoordelijk voor Duitse noodhospitalen in de Achterhoek, verschillende villa's op Berkeloord in als Kriegs-Lazarett. Voor één van deze villa's moet het houten bord uit de collectie van het HG gestaan heb ben, waarschijnlijk voor Marinus Naefflaan 34. Op het dak was een groot wit laken gespannen met een rood kruis erop. Na de bevrijding zouden de geallieerden zo'n zelfde laken spannen op de Cloese, waar zij hun gewonde militairen verzorgden en lieten aansterken. Berkeloord, in het bijzonder de Marinus Naefflaan, gold tegen het eind van de oorlog als 'Sperrgebiet' en was afgesloten met slagbomen. De burgers die er nog woonden en de medewerkers van notaris Everwijn op nr. 16 konden er alleen komen op vertoon van een Sperre. Nadat geallieerde troepen vanuit het oosten de Achterhoek waren binnengedrongen werd de situ atie riskanter, zowel voor de Duitsers als ook voor de Lochemse burgers. Uiteindelijk zou het einde van de bezetting in Lochem heel wat meer leed en schade veroorzaken dan het begin ervan. Het Kriegs-Lazarett op nr. 34 werd zelfs getroffen door een bom, waarbij vier slachtoffers vielen. Een ooggetuige "liep juist achter de hertenkamp te wandelen toen die bom viel, maar kon veilig schuilen in een rond vluchtgat, zoals er overal langs de wegen gegraven waren". Toen de bevrijders Lochem bijna bereikt hadden werd Haus BerkeloorM Marinus Naefflaan 34, een ontwerp van architect G.J. Postel groei ail Qochem, Holel Berkeloord. LOCHEM, Berkeloord.

Land van Lochem | 2020 | | pagina 28