van Maximiliaan van Oostenrijk is ingenomen geweest en dat aan soldaten onderdak moest worden verleend. Sweder vraagt of het Kapittel twee of drie van haar heren naar Lochem wil sturen om de situatie te bekijken en daarna een plan van herstel te maken. We mogen aannemen dat Sweder op dat moment zelf de wedeme bewoonde. Een volgende vermelding van de pastorie is te lezen in een regest van 1598 "Missive van die van Lochem aan het Hof ter ondersteuning van het verzoek van den sergeant majoor Fr. Balecky (Francois Ballochi) om tegemoetkoming in de kosten van het opbouwen en het onderhoud van de pastorie aldaar". We zagen al eerder dat Ballochi in die tijd toestemming had gekregen het pand te bewonen omdat het tijde lijk leeg stond na bewoning door de laatste katholieke geestelijke. Omdat hier ook het woord "opbouwen" wordt gebruikt zal het pand wel zwaar beschadigd zijn geweest, ook nu als gevolg van oorlogshandelingen. De monumentale status In 1995 is Markt 9 op de Gemeentelijke Monumentenlijst geplaatst. Ten behoeve daarvan is het pand on derzocht. Hiervoor is niet alleen historisch beeldmateriaal bestudeerd, maar er zijn ook waarnemingen ter plekke gedaan. In het artikel "Zeventiende-eeuwse bakstenen huizen in Lochem" Land van Lochem, 2009), wordt hier verslag van gedaan: Boven de in Jugendstil uitgevoerde winkelpui van dit oude pand aan de Markt prijkt een aantal cijferankers, die samen het jaar 1639 vormen. Op de tekening, die Jan de Beijer in 1743 van de Lochemse Markt maakte, is nog net een klein hoekje van de voorgevel van dit pand te zien, een stukje van een stenen trapgevel met muuranker en stenen kruiskozijn met luiken. Duidelijk is hier sprake van een voornaam huis te midden van de eenvoudige houten vakwerkhuizen elders aan de Markt. De voor gevel was vergelijkbaar met die van Bierstraat 2 uit 1638 (het vroegere Richtershuis, red). De zeventiende- eeuwse trapgevel is al in het begin van de negentiende eeuw verdwenen, zo laat een prent van de Markt uit die tijd zien. De gevel is dan in blokverband gepleisterd, de trappen zijn weggenomen en het dak heeft aan Het pand in 1963 (foto: G.J. Drukker, in opdracht van Rijksdienst voor Cultureel Erfgoed, nr.78526).

Land van Lochem | 2020 | | pagina 26