gezet. De indeling van het pand is door hen nooit echt gewijzigd. Met andere woorden, die was nog steeds zoals Albert Roos het heeft beschreven. Uit een foto van de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed uit 1963 valt dit ook wel af te leiden. Wanneer echter in 1980 het pand wordt verkocht gaat dit rigoureus veranderen. De nieuwe eigenaren wor den dan Bennie en Joke Sieverink. Zij betrekken de zogenaamde mooie kamer bij het winkelgedeelte zodat de winkel nu de gehele breedte van het pand beslaat, en daarmee aanzienlijk wordt vergroot. De foto aan het begin van dit artikel laat dit duidelijk zien. 7. Wat verder over het pand te zeggen valt Het jaartal 1639: Het lijkt er sterk op dat in de jaren 30 van de zeventiende eeuw Lochem geen gevaren meer van de Tachtigja rige oorlog te duchten had. Immers de stad begon in 1634 met de bouw van een nieuw stadhuis. In 1638 werd door het kwartier Zutphen een nieuw richtershuis voor het zogenoemde Scholtampt gebouwd. En in 1639 werd, eveneens door het kwartier Zutphen, de beschreven pastorie herbouwd of hersteld van schade. Nu inmiddels voor bewoning van de predikant. Dit zijn dus eigenlijk alle drie overheidsinvesteringen. Of er na de stadsbrand van particuliere zijde ook al werd ge- of herbouwd is niet bekend. Er is in ieder geval geen jaartal uit die periode op enig pand overgeleverd. De staat van het pand: Of er vanaf het ontstaan van de parochie al een pastoorswoning is geweest, en zo ja of die dan op het perceel Markt 9 heeft gestaan is niet na te gaan. De eerste vermelding die werd gevonden, en waarvan we mogen aan nemen dat die Markt 9 betreft, is een schrijven van Sweder van Kervenheim als Vice-cureit (plaatsvervangend pastoor) van de Lochemse parochie. Hij vraagt, in een brief van november 1514 aan Deken en Kapittel der Collegiale Kerken van Sint Walburga binnen Zutphen, aandacht voor de staat van de wedeme (pastoorswoning). Volgens hem hadden veel van de soldaten die eertijds binnen Lochem gelegen waren grote schade en overlast aan de Lochemse huizen toege bracht, zo ook aan de wedeme. Uit de geschiedenis van de Gelderse oorlogen blijkt dat Lochem in die jaren door de Habsburgers onder leiding Detail uit de tekening van de Markt in Lochem door Jan de Beijer uit 1743. Uiterst rechts is nog net een stukje van de trapgevel van Markt 9 te zien.

Land van Lochem | 2020 | | pagina 25