Samuel is in algehele gemeenschap gehuwd geweest met Rachel Rozendaal. De kinderen van dit echtpaar hebben ingevolge de wet tot hun enige erfgenamen nagelaten diezelfde neven en hun oom, een broer van hun moeder, de toen nog in leven zijnde Philip Rozendaal. De beide neven waren Albert en Jacob Roos, beide zoons van de broer van Samuel, Prof. Dr. Jacob Roos, overle den te Mauthausen op 7 oktober 1942. Zij zijn reeds vóór de oorlog geëmigreerd naar Amerika. g ijteeSv®] H.H.E Het is mooi dat Albert in Amerika zijn herinneringen aan Lochem heeft beschreven in een boekje "Reminis cences, my years in Holland 1914-1940". Dit boekje is destijds vertaald door de heer Ernst Marsman. Over het pand Markt 9 zegt Albert het volgende: Het woongedeelte lag naast, achter en boven de winkel. Achter het winkelgedeelte lag de eetkamer, altijd donker, er kwam alleen licht binnen via het winkelraam. Verder naar achter en naast de eetkamer lag de keuken. De kleine mooie kamer lag naast de winkel en keek uit op de Markt. Achter de keuken lag de slachtruimte. Deze situatie zien we terug op een foto uit 1905 volgens het genoemde artikel. Op het bankje zit Samuel Roos. 6.De naoorlogse jaren De in het voorgaande hoofdstuk genoemde overdrachtsakte betreft de koopakte van Hermanus Rijswijk. Hij kocht het pand in 1952 uit de nalatenschap van Samuel Roos. Hij kwam uit Oudewater en kreeg op 24 mei 1950 van de gemeente Lochem een vergunning tot ingebruikneming van woongelegenheid in het perceel Markt 9. Aanvankelijk sloot hij een huurcontract met de eigenaars tot 30 juni 1955, maar toen in 1952 bleek dat het object zou worden geveild besloot Hermanus over te gaan tot koop. Het blijft nog onduidelijk wat er met de slagerij is gebeurd van 1943 tot 1950. We weten alleen dat daar Hen- drikus Hermanus Even korter of langer huurder is geweest. Dat blijkt onder meer uit bijgaande afbeelding uit de collectie van het Historisch Genootschap. Hermanus Rijswijk heeft ongeveer 30 jaar de slagerij, onder meer met hulp van vrouw en kinderen, voort- De etalage uit de tijd van Even (foto collectie Historisch Genootschap)

Land van Lochem | 2020 | | pagina 24